29 بهمن ,1396

نام: سيد مهدى‏

 نام خانوادگى: فال اسيرى‏

 نام پدر: سيد فخرالدين‏

 تاريخ تولّد: پانزدهم اسفند يكهزار و سيصد سى و شش هجرى شمسى مطابق با پانزدهم شعبان المعظّم 1377 هجرى قمرى.

 محل تولّد: شهر مقدّس قم‏

 تحصيلات: (علوم كلاسيك، ديپلم رياضى)(علوم دينى و الهيات: اجتهاد)

 در نيمه شعبان سال 1377ه.ق. مطابق با 15 اسفند 1336ه. ش. در بيت علم و تقوى مرحوم آيةاللَّه حاج سيد فخرالدين فال اسيرى از دامن مادرى پرهيزكار، با تقوى، صبور از خاندان احتشامى، فرزند پسرى متولّد شد كه نام او را سيّدمهدى نهادند تا انشاءاللَّه سربازى خالص براى امام زمانش باشد.

 سيّدمهدى در دامان اين پدر و مادر و با عنايات خاص مرحوم آيةاللَّه حاج سيدمحيى الدّين [فرزند مرحوم آيةاللَّه حاج سيد محمد فرزند مرحوم آيةاللَّه العظمى‏حاج سيد على اكبر فال اسيرى مجتهد بزرگ فارس و داماد مرحوم ميرزاى شيرازى بزرگ(سيد محمدحسن)] رشد كرد و دوران دبستان و دبيرستان را در دبستان فرهمندى و دبيرستان شعله تاكلاس دهم رياضى سپرى كرد و در سال 1353 ه.ش. جهت ورود به حوزه علميّه قم عازم آشيانه آل محمدصلى الله عليه وآله شهر مقدّس قم گرديد.

 در اين شهر با قبولى در آزمون ورودى حوزه علميّه وارد مدرسه مقدّسه رضويّه ‏عليه السلام گرديد و با حمايت حضرت آيةاللَّه ‏العظمى مكارم شيرازى در خوابگاه مدرسةالامام اميرالمؤمنين ‏عليه السلام سكنى گزيد.

 با ورود به درياى بيكران خوزه علميّه قم و با توصيه مرحوم آيةاللَّه رفيعى قزوينى ‏قدس سره مبنى بر تلاش جدّ و جهد حدّاكثرى طلاّب در زمينه تحصيل علوم، ضمن ادامه تحصيل علوم روز، به گونه‏اى فراگيرى صرف و نحو و منطق و معانى و بيان و كلام و تفسير و نهج البلاغه و فقه و اصول، در سطوح ابتدائى، متوسطه و عالى همّت گماشت كه در برخى از مقاطع روزانه  ضمن شركت در هشت درس، به مطالعه و مباحثه آنها بخوبى مى‏پرداخت كه در اين رهگذر از اساتيد مبرّز و بزرگى همچون حضرت‏ آيةاللَّه رفيعى، حضرت‏ آيةاللَّه شب‏ زنده ‏دار، حضرت‏ آيةاللَّه محجوب، حضرت‏ آيةاللَّه ستوده، حضرت ‏آيةاللَّه اعتمادى، حضرت ‏آيةاللَّه كلباسى، حضرت‏ آيةاللَّه مشكينى، حضرت‏ آيةاللَّه‏ العظمى مكارم‏ شيرازى، حضرت‏ آيةاللَّه ‏العظمى فاضل لنكرانى، حضرت‏ آيةاللَّه ‏العظمى وحيد خراسانى، حضرت‏ آيةاللَّه حاج شيخ حسينعلى منتظرى و... بهره وافى گرفت و با دريافت تشويق‏ نامه ‏ها و اجازات عديده‏ اى در زمينه هاى امور حسبه، نقل حديث و بالاخره اجتهاد، مرحله ديگرى از انجام وظيفه را در پيش گرفت.

 سوابق اجرائى و مديريّتى:

 در سال 1357 ايشان در ستاد استقبال از امام خمينى در كنار حجه الاسلام: مرحوم فردوسى‏پور، محتشمى، معاديخواه و كرباسچى حضور داشت.

 در جريان رفراندوم جمهورى اسلامى به عنوان سرتيم تبليغاتى از طرف جامعه مدرّسين حوزه علميّه قم به منطقه رودبار الموت اعزام گرديد.

 در سال 1362 جهت تعيين افراد شايسته براى كانديداتورى نمايندگى مجلس شوراى اسلامى از طرف جامعه مدرّسين حوزه علميّه قم در رأس هيئت پنج‏ نفره‏ اى به استان فارس اعزام گرديد.

 در همان سال بعنوان مسئول نمايندگى امام در نهضت سوادآموزى استان‏هاى باختران(كرمانشاه) و ايلام و پس از چند ماه جهت تشكيل سازمان تبليغات به داراب اعزام گرديد.

 در ديماه سال 1363 به عنوان مسئول سازمان تبليغات استان هرمزگان توسط آيت‏ للَّه جنّتى معرفى گرديد.

 در نيمه سال 1365 به عنوان قائم‏ مقام ستاد منطقه 6 كشورى(استانهاى هرمزگان، سيستان و بلوچستان، خراسان) در قم منصوب گرديد.

 همزمان با تأسيس دفتر بنياد تاريخ انقلاب اسلامى ايران در قم، به عنوان مسئول اين بنياد در قم از ايشان دعوت و به مدت قريب به 14 سال در اين مسئوليّت ايفاى نقش مؤثّر داشتند.

 در همين مدّت در ضمن تحصيل و تبليغ، در مسجدالزّهراء عليها السلام قم به اقامه جماعت و تجديد بناى مسجد، تأسيس كتابخانه، صندوق قرض‏ الحسنه و خيريّه و... پرداختند.

 از سال 1385 كه حضرت آيةاللَّه حاج سيّد فخرالدين فال اسيرى دچار كسالت شدند، ايشان بنا به وظيفه براى پرستارى از پدر به نى‏ريز آمده و طىّ چند ماه كسالت ايشان امور مربوط به ايشان را تكفّل نمودند.

 با ارتحال اين عالم ربّانى، و شرائط ويژه پيش آمده و همچنين تقاضاى مردم فهيم و باوفاى نى‏ريز، ايشان تصميم به ماندن در نى‏ريز گرفتند و برنامه‏ هاى ويژه‏اى در راستاى وظائف روحانى و معنوى خود از جمله تشكيل مجمع معظّمين شعائراللَّه، تجديد بناى مسجد جامع مهدى(عجّل‏ اللَّه ‏تعالى‏ فرجه)، تجديد بناى مسجد ابوالفضل‏ عليه السلام، ساخت خانه عالم، تكميل حوزه علميّه، ساخت استادسرا و... شروع كردند