23 آذر ,1396
ایمیل پاسخ خصوصی
کد رهگیری

       

شماره

305  
7 شهريور ,1394 5:18 ق.ظ : تاریخ پاسخ 6 شهريور ,1394 9:32 ب.ظ : تاریخ ارسال

: سوال

سلام حاج اقا فال اسیری همه به من می گویند که نماز بخوان ولی وقتی من می بینم که خدا برای من کاری نمی کند حتی کمک نمی کند که بعد از سه سال سرزندگی ام بروم، چطور من به سمت خدا بروم؟

: پاسخ

 علیک السلام

شخصی خدمت امام(علیه السلام) رسید و درخواست کمک کرد، ظرف انگوری جلوی امام بود، حضرت خوشه ای از انگور به او دادند، ولی آن شخص اعتراض کرد و گفت من از شما کمک مالی خواستم .... و با اعتراض از مجلس خوارج شد و رفت.

طولی نکشید شخص دیگری وارد شد و همین درخواست را داشت و امام(علیه السلام) همان خوشه انگور را به او دادند ولی او شروع کرد به تشکر کردن، امام چیز دیگری به او دادند و او نیز دوباره تشکر بیشتری کرد و این جریان همچنان ادامه پیدا کرد تا در مجموع هدایای بسیاری  امام به او دادند.

عزیز من آیا هیچوقت آنچه را که خداوند به تو داده است را حساب کرده ای؟ نعمت های سلامتی چشم و گوش و دست و پا و زبان و بویائی و ... هیچ فکر کرده ای آنها که از نعمت چشم بی بهره اند حاضرند در قبال بدست آوردن آن چه سرمایه های مادّی را بدهند؟ و یا آنکه کرو لال است؟ و یا آنکه از نعمت والدین محروم است؟ و یا آنکس که در اثر برخی از مسائل در تنگنای اجتماعی و حیثیّتی قرار گرفته؟ اگر از مال دنیا حتی بی حساب بهره مند باشند حاضرند تمامی آن را برای بدست آوردن یکی از آن نعمت هایی که خداوند به تو عطا کرده یکجا بدهند.

شاید نماز را آنگونه که وظیفه داریم نخوانده ای! و الا اگر انسان به آنچه خداوند متعال بدون درخواست به او عنایت کرده توه کند عشقی حاصل می شود که اگر تلاش کند نماز را با توجه به مقدمات و مقارنات و ... بجا آورد  لذت صحبت کردن با معشوق حقیقی یعنی خداوند متعال را با هیچ چیز عوض نخواهد کرد و اینگونه بود که امام ما اباعبدالله الحسین(علیه السلام) که الگوی ما شیعیان است در کربلا برای یک شب بیشتر نماز خواندن از دشمن مهلت گرفت.

در ادعیه مأثوره از ائمه هدی(علیهم السلام) همیشه ابتداء نعمتهای الهی را می شمرند و شکر می کنند سپس درخواست خود را همراه با صلوات مطرح می فرمایند.

والسلام انشاءالله در ثبات ایمان موفق باشید.

 
       

شماره

304  
1 شهريور ,1394 8:22 ب.ظ : تاریخ پاسخ 30 مرداد ,1394 5:40 ب.ظ : تاریخ ارسال

: سوال

سلام علیکم چرادر دعای توسل درفراز توسل به رسول الله صلی الله علیه وآله وسلم و در فراز توسل به فاطمةاللزهراء علیها السلام یا حجةالله علی خلقه ذکر ننشده؟

: پاسخ


و علیک السلام

شاید بخاطر این باشد که رسول الله(صلی الله علیه و آله) پیام آور مستقیم از طرف خداوند متعال می باشند و این مقام اعم از حجت خدا بر خلق است، لذا نیازی به ذکر آن نیست.

.و در مورد صدیقه کبری فاطمه زهراء(سلام الله علیها) بر اساس آن روایت مشهور: ایشان حجت خدا بر ائمه اطهار(علیهم السلام) هستند و ائمه اطهار (علیهم السلام) حجّت خدا بر خلق هستند. والله اعلم

 
       

شماره

295  
28 خرداد ,1394 9:53 ب.ظ : تاریخ پاسخ 27 خرداد ,1394 8:56 ق.ظ : تاریخ ارسال

: سوال

روزه چرا روزه گرفتن به اکراه، الهی نیست؟ وَعَلَى الَّذِينَ يُطِيقُونَهُ فِدْيَةٌ طَعَامُ مِسْكِينٍ فَمَن تَطَوَّعَ خَيْرًا فَهُوَ خَيْرٌ لَّهُ وَأَن تَصُومُواْ خَيْرٌ لَّكُمْ إِن كُنتُمْ تَعْلَمُونَ ﴿۱۸۴ بقره﴾ و بر كسانى كه روزه بر آنان طاقت فرساست فديه واجب، طعام مسكين است ولى هر كسی از روى ميل خيرى انجام دهد برایش بهتر است و روزه گرفتن بر شما بهتر است اگر بدانيد

: پاسخ

سلام علیکم

لطفاً سئوالتان را واضحتر مرقوم فرمائید متوجه نشدم

 

 
       

شماره

294  
28 خرداد ,1394 9:42 ب.ظ : تاریخ پاسخ 26 خرداد ,1394 11:47 ق.ظ : تاریخ ارسال

: سوال

سلام علیکم جاج اقا فال اسیری با ارزوی صحت وسلامت برای حضرت عالی عرض مینمایم در مورد مسئله ای سوالی دارم که امیدوارم با دادن جواب شرعی به ان به نگرانی خانواده ما پایان دهید .. ما یک خوانواده مسلمانی هستیم که در نی ریز به کارهای باغبانی مشغول هستیم ... در فصل انار که میشود مادرم مقدار معتنابهی رب انار تهیه میکند که البته بازار یسیار کسادی دارد و تقریبا خرید وفروش نمیگردد اما یکی از اشنایان بهایی که از شیراز مرتب و با قیمت خوب این محصول خانگی را از ما میخرد وظاهرا در بین دیگر بهاییان پخش مینماید به نحوی که ما ضرر که نمیمنیم بلکه سود نسبتا خوبی هم از دسترنج خودمان میبریم اگر ما با ایشان معامله نکنیم که یکسال هم انجام ندادیم این محصول یا روی دستتمان میماند و یا با ید با ضرر بفروشیم که در مورد ضرر میتوانید از کسانی که این محصول را تهیه میکنند بپرسید و یکبار حتی کل پول ما نیز برگشت نخورد چون دیگران نسیه میبرند ایا شرع مقدس به ما این اجازه را میدهد که با ایشان که اتفاقا بسیار خوش حساب و دقیق هم هست معامله کنیم همچنیین ایشان سایر محصولات ما را مثل انجیر و .... را باقیمت منصفانه میخرد و به نحوی اقتصاد خانواده ما به خرید های ایشان وابسته شده است لطفا حکم شرعی این مسئله را بیان نمایید تا ماتکلیف خودمان را بدانیم با تشکر......

: پاسخ

سلام علیکم

معامله با فرقه گمراه بهائیت و سایر کفار و مشرکین حرام است و.

انسانها گاهی در معرض امتحان قرار می گیرند مانند کسانی که از صید ماهی در روزهای شنبه منع شدند و با حیله، نافرمانی کردند و نتیجتاً مسخ شدند.

اگر آیه وتعاونوا علی البر و التقوی را هریک به سهم خود عمل کنیم هرگز چنین تنگناهائی پیش نخواهد آمد.

برای این کار و برون رفت از کسادی راه هائی است که حضوراً اگر تشریف بیاورید قابل بحث خواهد بود.

 
       

شماره

293  
24 خرداد ,1394 10:00 ب.ظ : تاریخ پاسخ 23 خرداد ,1394 10:11 ب.ظ : تاریخ ارسال

: سوال

سلام علیکم حاج اقا فال اسیری ... به عرض میرسانم که شخصی خیر مقدارمعتنابهی سنگ چینی نی ریز بر اساس درخواست یکی از بزرگواران برای نمای بقعه ای در شمال کشور شهرستان فومن روستای مالوان ارسال نموده اند به نام بقعه سادات با توجه به اینکه ایشان یه نیت ان بقعه متبرکه سنگ را ارسال نموده اند ایا شورای روستا یا هیئت امنای مسجد میتوانند مقداری در حدود نصف ان سنگ را در مکان دیگری مثل مسجد محل استفاده نماینند یا خیرلطفا حکم شرعی این مسئله را ارسال نمایید

: پاسخ

و علیکم السلام

اگر مختص آن بقعه ارسال شده است بدون اذن شخص خیّر نمی توان در مکان دیگری مصرف نمود و اگر به عنوان وقف  برآن بقعه ارسال شده باشد دیگر با اذن واقف هم نمی توان در جای دیگر مصرف کرد.

 
       

شماره

292  
24 خرداد ,1394 9:55 ب.ظ : تاریخ پاسخ 22 خرداد ,1394 11:30 ب.ظ : تاریخ ارسال

: سوال

سلام سالانه این همه هزینه کردن برای گنبد وصحن سازی امامان که گنبد ها از طلا وهزینه های سرسام اور صحن سازی و..............جایز است ؟ایا ایجاد اشتغال برای جوانان بهتر اس یا این گونه مخارج که امامان بزرگوار هم از این تجملات در زمان حیاتشان دوری میکردند؟به نظر شما ایا جوانی که مشغول کار است چقدر به گناه کشیده میشود وجوانی که از سر بیکاری سرخیابان گناه میکند؟لطفا جواب بنده راکه جوان هستم بدهید ودر اخر ایکاش همه روحانیون شهر همچین پایگاهی داشتند تا میتوانستیم سمیمانه با انها مانند شما گپ وگفتی کنیم وسولاتمان را میپرسیدیم

: پاسخ

و علیک السلام

اولاً برخی از هزینه ها شاید از باب تعظیم شعائرالله لازم باشد.

ثانیاً این خودنوعی اشتغال بنا و کارگر و... نیست؟

ثالثاً اگر فقط به یک آیه از قرآن ( و تعاونوا علی البرّ و التقوی) توجّه و عمل کنیم می بینیم که اکثریّت جوانان بیکار ما اگر این روحیّه تعاون را درخود و دوستانشان به همراه اعتماد به یکدیگر ایجاد کنند خواهید دید که پس از اندک زمانی نه تنها مشکل اشتغال نخواهیم داشت که معضل ازدواج و مسکن و حتّی اخلاق جامعه نیز حل خواهد شد.

و در آخر باید عرض کنم که هرچیزی بجای خویش نیکو و لازم است.

 
       

شماره

291  
24 خرداد ,1394 9:47 ب.ظ : تاریخ پاسخ 22 خرداد ,1394 11:18 ب.ظ : تاریخ ارسال

: سوال

سلام اقای فال اسیری با توجه به اینکه ماه رمضان نزدیک است ایا روزه گرفتن بر کارگری که از صبح زود باید مشغول کارکردن شود تا غروب باتوجه به این که هوا در فصل تابستان بسیار گرم است واجب هست؟لطفا کاملا پاسخ دهید

: پاسخ


و علیک السلام

گرمای هوا و امثال ذالک موجب عدم وجوب روزه نمی شود ، روزه بر تمام مسلمانان یر مسافر و سالم و کسی که روزه برای او ضرر ندارد واجب عینی است.

امّا کسانی که واقعاً از جیث کار و شغلشان مشکل دارند می توانند از بعد از اذان صبح تا قبل از اذان ظهر مسافت شرعی(22/5 کیلومتر) بروند و آنجا یک حب قند، یا هرخوراکی دیگریبخورند و برگردند، دیگر آن روز روزه نیستند و باید بجای آن یک روز روزه قضا بگیرند و گناهی هم نکرده اند، کفاره هم ندارد.

برای هر روزی که می خواهد روزهنباشد باید چنین کاری را انجام دهد و الا اگر بدون طیّ مسافت شرعی روزه خود را بخورد بابت هر روز اضافه بر یک روز قضا کفاره بهده او خواهد بود یعنی 60 روز روزه و یا ...

 

 
       

شماره

290  
22 خرداد ,1394 8:34 ب.ظ : تاریخ پاسخ 18 خرداد ,1394 7:45 ب.ظ : تاریخ ارسال

: سوال

سلام اقای فال اسیری شما بارها اعلام کردیدید هرچه امام جمعه بگوید ما هم ان را میپذیریم قبول اما اگر شما به عنوان کسی که سایتی به این خوبی را راه اندازی کرده تا مردم بتوانند مستقیما هر سوالی از شما دارند بپرسند وضیفه دارید به عنوان نماینده ما مردم صدای ما مردم را که در سایت شما شنیده میشودبرسانید که همه نگرانند که نکند دوباره این فرصت به دلیل زیاده خواهی برخی افراد از دست برود پس صدای ما مردم را واضح ورسا به همه ان هایی که در ایام انتخابات دلواپس میشوند برسانید تا بدانند که این بار همه مسولین وعلما متحداند

: پاسخ

و علیک السلام

بله صحیح است روحانیّت مخصوصاً در مورد انتخابات هیچگونه اختلافی ندارد و انتخاب امام جمعه محترم دقیقاً انتخاب ما نیز می باشد و این موضوع کراراً اعلام شده است، البته مردم هم فهمیده اند که هرکس خلاف این رویّه حرکت کند نتیجه ای جز نفرت مردم را به دنبال نخواهد داشت لذا همه انشاءالله ÷شت سر روحانیّت اصیل شهرستان رأی واحد خواهند داشت. انشاءالله.

 
       

شماره

288  
22 خرداد ,1394 8:27 ب.ظ : تاریخ پاسخ 17 خرداد ,1394 4:25 ق.ظ : تاریخ ارسال

: سوال

سلام اگر در هنگام خواندن نماز صبح آفتاب طلوع کند با توجه به اینکه ما نیت نماز ادا کرده ایم آیا باید نماز را دوباره به نیت قضا بخوانیم؟

: پاسخ


وعلیک السلام

اگر یک رکعت از نماز صبح در وقت باشد اداست.

 
       

شماره

287  
13 خرداد ,1394 5:54 ب.ظ : تاریخ پاسخ 12 خرداد ,1394 8:40 ق.ظ : تاریخ ارسال

: سوال

سلام من جولن 22ساله ای هستم که ققصد ازدواج دارم اما دوستان واقوام به نحوی من را مسخره میکنند که تو هنوز بچه هستی باید درس بخونی ازهمه بدتر که من واقعا بدم میاد باید 7الی 8 سالی باچند نفر دوست بشی و... اما پدرم بااین موضوع موافق هست که من باید ازدواج کنم اما امان از این فامیل اخ چون خودشون یا بچه هاشون سن شون رفته بالا از دختر تا پسر این کارا رو میکنند شما به عنوان یک بزرگ دینی به من بگید چکار کنم؟

: پاسخ

و علیکم السلام

متأسفانه سنت های رائج به دلیل بی اهمیتی اکثریت زیاد شده است و بر اساس روایتی که از وجود مقدس رسول الله صلی الله علیه و آله داریم، هر کس با سنتهای غلط مبارزه کند در ثواب این سنّت شکنی تا زمانی که رائج است شریک است همانگونه که در عکسش صادق است، لذا خوب است شما با پشتیبانی پدر بزرگوارتان این سنت نبوی را اجرا و عملاً جزء شکننده های سنّت های غلط مأجور خواهید بود.

 
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10