29 بهمن ,1396

بالاخره انتقال خون نی‌ریز به بهره‌برداری رسید

حاج سید مهدی فال اسیری در مراسم افتتاح پایگاه انتقال خون نی‌ریز که با حضور دکتر کریمی مدیرکل انتقال خون استان، امیری فرماندار و تنی چند از مسئولین محلی در محل پایگاه انتقال خون نی‌ریز ترتیب یافت ضمن تبریک اعیاد شعبانیه گفت: قران مجید می‌فرماید:" مَنْ أَحْیاها فَکأَنَّما احیا النَّاس جمیعاً "هر کس یک نفر را زنده کند مثل این است که تمام دنیا را زنده کرده است.
وی با یادآوری اینکه جای چنین تشکیلات و پایگاهی در شهرستان نی‌ریز خالی بود خاطرنشان کرد: مردم شهرستان همیشه از نبود پایگاهی به‌صورت دائم در شهرستان نگران و اعتراض خود را اعلام می‌کردند زیرا با توجه به اینکه تعداد زیادی در پایگاه انتقال خون مستقر حضور می‌یافتند، خون‌گیری از آنان انجام نمی‌شد لذا با افتتاح این پایگاه برخی از مشکلات مردم در این زمینه مرتفع شد که برای تمامی دست‌اندرکاران این پایگاه که تلاش نمودند دعای خیر می‌نماییم.
مدیرکل انتقال خون فارس نیز در این جلسه با بیان اینکه پایگاه انتقال خون نی‌ریز چهاردهمین پایگاه انتقال خون استان فارس است خاطرنشان کرد: این ساختمان در زمینی به مساحت 300 مترمربع و زیربنای 360 مترمربع در دو طبقه و با اعتباری بالغ‌بر 300 میلیون تومان از محل خودیاری مردمی و استانی ساخته شده است افزود: ازاین‌پس مردم نی‌ریز می‌توانند هفته‌ای یک‌بار به این پایگاه مراجعه و خون خود را اهدا کنند.
مدیرکل انتقال خون فارس در گفتگویی با خبرنگار شهر سبز گفت: اهداء خون در استان طی ماه‌های فروردین و اردیبهشت سال ۹۴ نسبت به بازه زمانی مشابه در سال گذشته افزایش هفت‌درصدی را نشان می‌دهد.
محمدحسین کریمی بیان کرد: در سال ۹۴ از ابتدای فروردین تا انتهای اردیبهشت ۳۴ هزار و ۵۳۹ نفر در فارس به‌منظور اهدا خون به پایگاه‌ها مراجعه کرده‌اند که از این تعداد ۲۵ هزار و ۶۸۱ نفر با دارا بودن شرایط پزشکی، قادر به اهدا خون شده‌اند.
وی افزود: این رقم نشانگر آن است که اهدا خون در استان نسبت به بازه زمانی مشابه در سال گذشته، افزایشی هفت‌درصدی داشته است.
وی درباره وضعیت فعلی ذخیره خون استان، اظهار داشت: ذخیره خون در استان در حال حاضر در شرایط قابل قبولی است ولی با توجه به اینکه شیراز قطب پزشکی جنوب کشور محسوب می‌شود و عمل‌هایی چون پیوند کبد و پانکراس به تعداد زیاد در این شهر انجام می‌شود، همیشه استان ازنظر ذخیره خون در شرایط کمبود قرار و نیاز به تأمین خون دارد.
مدیرکل انتقال خون فارس با اشاره به اینکه «او منفی»، «آ. بی مثبت» و «آ.بی منفی» ازجمله گروه‌های خونی هستند که در حال حاضر در استان کمبودهایی متوجه آن‌هاست، گفت: ازآنجا که با فرار رسیدن ماه رمضان در حالت روزه‌داری اهدا خون کاهش پیدا می‌کند، سعی بر این است که ذخیره خون استان را برای این ایام بالا ببریم.
کریمی بابیان اینکه از مردم استان فارس تقاضا داریم که با مراجعه تدریجی، کمک کنند تا در ماه رمضان استان در شرایط کمبود خون قرار نگیرد، تصریح کرد: مردم می‌توانند در ماه‌ها شعبان و رمضان نذورات خود را با اهدا خون به انجام برسانند تا علاوه بر اینکه به تأمین خون بیمارستان‌های کمک می‌کنند، دعای خیر بیماران نیز بدرقه راه آن‌ها باشد.
در پایان مسئولین مقداری از خون خود را به نیازمندان اهدا کردند.