29 بهمن ,1396
همیشه در برهه‌های حساس خواص با بصیرت می‌توانند مسیر جامعه را به سمت تعالی و پیشرفت تنظیم و کنترل نمایند، خواصی که اگر لحظه‌ای غفلت نمایند جامعه دچار لغزش و خدایی نکرده انحراف می‌گردد و دود این انحراف به چشم همگان خواهد رفت. در شهر ما نیز کم نبودند خواص و بزرگان با بصیرتی که در مواقع حساس با تمام توان به میدان آمده و مردم آزاده را راهنمایی نموده و جلوی وارد شدن ضربه به شهر و منافع مردم را گرفته‌اند.
بدون شک بیت آیات عظام فال اسیری از ابتدای حضور در شهرستان تاکنون منشأ خیرات و برکات زیادی در سطح شهرستان بوده‌اند و این مطلب را هم دوست و هم دشمن تائید می‌نماید؛ و عملکرد ایشان در طول دوران حضور در شهرستان مصداق بارز خواص با بصیرت است.
آیت‌ا... سید محی‌الدین فال اسیری، آیت‌ا... سید فخرالدین فال اسیری و هم‌اکنون حجت‌الاسلام‌والمسلمین حاج سید مهدی فال اسیری پرچم‌دار حرکت روشنگری و بصیرت افزایی در شهرستان بوده‌اند.
بنا به اتفاقات مهمی که در چند ماه گذشته در سطح شهرستان رخ‌داده، لازم دیدیم مصاحبه‌ای به حاج سید مهدی فال اسیری انجام دهیم تا مواضع ایشان را نسبت به رویدادهای گذشته، حال و آینده مستقیم از زیان خودشان و بدون واسطه بشنویم، چه اینکه وقتی سخنان بزرگواران باواسطه منتشر می‌گردد، بعضاً شایعات و اکاذیبی نیز برخی غرض‌ورزان به آن اضافه می‌کنند که باعث ایجاد شک و دودلی در بین عوام جامعه می‌گردد.
با عرض سلام خدمت حضرت‌عالی از اینکه وقت شریف خود را در اختیارمان قراردادید متشکریم:
و علیکم السلام السلام و رحمه ا...
برای آغاز مصاحبه بهتر است در خصوص بیمارستان سؤال کنیم، وضعیت نهایی بیمارستان چگونه است، طبق صورت‌جلسه با حضرت آیت‌ا... ایمانی آیا زمینی که خیرین برای ساخت بیمارستان در محل شهرک ابوالفضل ع واگذار کرده بودند به مالکان برگشت؟ آیا برای آن زمین برنامه‌ای دارید؟
ابتداً لازم است از روند ساخت بیمارستان جدید در مکان شمالی دانشگاه که با تلاش همه عزیزان اعم از امام‌جمعه محترم، فرماندار شهرستان، خیرین سلامت و در رأس لطف و مرحمت مقام معظّم رهبری حضرت آیه ا... امام خامنه‌ای (دامت برکاته) که با وساطت و تلاش مجدّانه چهره ماندگار شهرمان جناب آقای دکتر جمشیدی، آغازشده است اطلاعاتی را به امّت فهیم نی‌ریز ارائه کنم، به حمد... پیمانکار انتخاب و کار در دو مکآن‌همزمان شروع‌شده ازیک‌طرف در محل، عملیات پی‌کنی و فونداسیون را مشغول شده‌اند و از طرف دیگر در کارگاه شیراز عملیات ساخت سازه‌ها آغاز و انشاءا... با قولی که داده‌اند (به‌زودی شب و روز در چند نوبت‌کاری عملیات انجام شود) قبل از پایان سال 1395 شاهد افتتاح بیمارستان جدید و اوُلین بیمارستان بعد از انقلاب اسلامی در نی‌ریز باشیم.
و امّا در مورد زمین اهدائی خیرین، با پیشنهادی که فرماندار محترم داشتند، خیرین اهداءکننده به حقیر وکالت داده‌اند تا انشاءا... برنامه‌های مفید دیگری در آنجا انجام شود که پس از نهائی شدن به اطلاع همشهریان عزیز می‌رسانم در ضمن از در همین‌جا از همه عزیزان تقاضا می‌کنم چنانچه در این زمینه پیشنهادی دارند با آغوش با استقبال می‌کنیم.
یکی دیگر از مفاد صورت‌جلسه با حضرت آیت‌ا... ایمانی تعیین تکلیف زمین مصلا بود، در این زمینه چه اقداماتی انجام شد؟ در سفر اخیر آیت‌ا... ایمانی و نماز نخواندن ایشان در مصلا شبهه‌ها در خصوص زمین مصلا بیشتر شده، همچنین عده‌ای نیز ظاهراً هنوز به شکایتشان رسیدگی نشده، از طرفی عنوان‌شده که فقط یک مورد اختلافی در زمین مصلا وجود دارد و آن‌هم خارج از مصلا واقع‌شده!!! لطفاً به‌طور شفاف در این خصوص توضیح فرمایید و بفرمایید دلیل طولانی شدن روند تعیین تکلیف زمین مصلا چیست؟
در این مورد بررسی‌هایی انجام شده بود و به استحضار حضرت آیه ا... ایمانی رسیده بود که با توجّه به این‌که بدون حضور شکات پرونده بررسی‌شده و ناقص بود با عنایت ایشان و دادسرای ویژه روحانیت، روند بررسی تسریع یافته و همین هفته گذشته 10/6/94 با اعزام گروهی کارشناس به نی‌ریز در محل مصلا با حضور بعضی از شاکیان و نمایندگان امام‌جمعه بررسی موقعیت محل انجام شد که انشاءا... به‌زودی شاهد حل این مسئله هم باشیم.
در صورت رفع مشکل مصلا، آیا شما در نماز جمعه حضور می‌یابید؟ برخی می‌گویند موضوع زمین مصلا بهانه شماست و شما اصلاً تمایلی به حضور در نماز جمعه ندارید؟!
این مسئله را زمان روشن می‌کند و این‌گونه شایعات همیشه بوده و خواهد بود مثل شایعه‌ای که در اوایل ورود بنده به نی‌ریز مطرح کردند که همه کارهای ایشان برای نمایندگی مجلس است و... که ماهم پاسخ دادیم گذشت زمآن‌همه‌چیز را روشن می‌کند و صدق و کذب مطالب روشن می‌شود فقط انشاءا... آن‌وقت برای تصمیم‌گیری دیر نباشد.
ظاهراً اخیراً به دعوت شورای شهر نی‌ریز دریکی از جلسات شورا شرکت فرموده‌اید، لطفاً دلیل حضورتان را بفرمایید و آیا این جلسه نتیجه‌ای هم داشته؟
بله در تاریخ 8/5/94 بنا به دعوت ریاست محترم شورای شهر در جلسه شورا شرکت کردم و پیشنهادهایی مطرح شد که انشاءا... با اجرائی شدن آن‌ها در چهره شهر تغییراتی را مشاهده کنیم ازجمله همکاری در احداث پروژه رینگ شهری (کمربندی)، همکاری در احداث میدان بزرگ میوه و تره‌بار و همچنین بازارهای روز، تعیین تکلیف پارکینگ جنب مسجد جامع مهدی، پیگیری مسئله غصب قسمتی از زمین پایانه مسافربری و همچنین طرح دوربرگردان برای تقاطع ورودی جاده اصلی که برای پیگیری، برادران اعضاء شورا و شهردار محترم هرکدام مشخصاً مسئولیت پیگیری موردی را قبول کردند.
چند وقتی است زمزمه‌هایی در خصوص بازسازی بقعه قطب نی‌ریزی شنیده‌شده، دلیل مخالفت شما با این بازسازی چیست؟ راه‌حل پیشنهادی شما چیست؟ یکی از نشریات محلی در اظهارنظری مسئله بقعه قطب و دفن سر سرکرده بهاییان در شالوده این بقعه را با حرم حضرت رضا ع و دفن هارون‌الرشید در حرم ایشان شباهت داده، همچنین مسجد ابوالفضل ع که توسط پدر حضرت‌عالی در مقر بهاییان و گورستان مقدسشان ساخته‌شده، پاسخ شما چیست؟
در باب اظهارنظر افراد غیرمتخصص در امور دینی و ابتلای آن‌ها به قیاس ] که نابودکننده انسان و جایگاه عبودیت است کما این‌که می‌فرمایند: اوّل من قاس هو الابلیس (اوّل قیاس کننده ابلیس بود)[متأسفانه یکی از مشکلات امم قبل و حال بوده و خواهد بود که فقط با بصیرت علاج می‌شود و الاّ سامری‌ها و ابوموسی اشعری‌ها و... همیشه مشکل‌آفرین بوده و هستند.
پیشنهادی که مرحوم آقا داده بودند و بنده هم به یکی از عزیزان سادات قطبی عرض نمودم این بود که این لکه ننگ و کثافت را با حضور مردم و مسئولین تخریب و با لودر و کمپرسی بارگیری و در محلی مانند دریاچه و یا محل تخلیه زباله‌های شهرداری تخلیه کنید و بعد بر مزار این سادات بزرگوار و محترم گنبد و بارگاه بزنید و همین شجره‌نامه‌شان را هم قاب کنید تا مشخّص باشد که این‌ها از اعقاب رسول ا... (ص) هستند چراکه خود این بزرگواران و اعقابشان از فرقه گمراه بهائیّت بیزار و متنفّرند و هرگز حاضر نیستند ناخواسته مجری برنامه‌های شوم آن‌ها باشند.
*سه‌شنبه 10/6/92 سالگرد ارتحال آیات عظام برخلاف سال‌های گذشته که همراه با دعای ندبه برگزار می‌گردید به‌طور جداگانه برگزار شد، دلیل آن را بفرمایید؟ همچنین علی‌رغم حضور پرشور مردمی، مسئولین دولتی مثل، فرماندار یا نماینده ایشان، شهردار، نیروی انتظامی و...حضور نداشتند، آیا این عدم حضور به نظر شما معنی خاصی دارد؟ آیا شما جهت این مراسم از شخص خاص یا ادارات دعوت کرده بودید؟
ضمن تشکر و قدردانی از امّت فهیم، قدرشناس و بصیر شهرستان نی‌ریز اعم از شهر و بخش‌های تابعه، پشتکوه و قطرویه و آباده خصوصاً امام‌جمعه محترم شهر مشکان حضرت حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیادت دامت افاضاته، باید عرض کنم که امسال که مصادف بود با سی‌امین سالگرد عروج آیه ا... حاج سید محی‌الدین و نهمین سالگرد عروج آیه ا... حاج سید فخرالدین تصمیم گرفتیم مراسم بزرگداشت این عالمان عامل در روز وفات فرزند و شب وفات پدر مستقلاًّ بگیریم و همان‌گونه که شاهد بودید مردم هم استقبال شایانی کردند، البته ما از هیچ نهاد، ارگان و شخصی دعوت جداگانه نکردیم و در سطح شهر هم بنر و... نزدیم فقط در تعدادی از مساجد یک روز قبل از مراسم یک اطلاعیه از مجمع معظّمین شعائرا... زدیم و این جمعیّت با وجود عدم اطلاع‌رسانی حضور پیدا کرده بودند البته بسیاری از مسئولین هم حضور پیدا کردند ولی برخی مانند سپاه و نیروی مقاومت و یا اداره زندان به‌صورت چشمگیر حضور داشتند، چندنفری هم که شما فرمودید نوعاً معذور بودند مثلاً امام‌جمعه محترم زیارت مشهدالرضا (علیه‌السلام) مشرف بودند، فرماندار محترم جلسه استانداری بودند.
یکی از مطالب مهم که این روزها خیلی راجع به آن در محافل بحث و گفتگو می‌گردد مسئله مهم انتخابات مجلس می‌باشد، آیا شما همچنان به صحبتی که در خصوص وحدت روحانیت نموده‌اید و نظر امام‌جمعه محترم را فصل الخطاب اعلام کرده‌اید پایبندید؟
بله این تصمیم بنده دلایل مختلفی داشت ازجمله اینکه برای رسیدن به وحدت (همچنان که قرآن مجید خطاب به پیامبر می‌فرماید: فاذا عزمت) در جمع باید یک نفر حرف آخر را بزند و این کار را ما کردیم تا دیگرآن‌هم تبعیّت کنند و انشاءا... به نتیجه برسیم و دلیل دیگر هم این بود که امام‌جمعه محترم با وجود اینکه سال‌هاست نوعاً افراد را از حیث خانواده و... می‌شناسند، می‌توانند بهترین شخص اصلح را که به مصلحت شهر و کشور باشد معرفی نمایند و ده‌ها دلیل دیگر، لذا حمایت بنده از شخصی که ایشان اعلام فرمایند بدون قید و شرط است.
برخی معتقدند این صحبت شما سیاسی است و عملاً در هنگامه انتخابات شما راه خود را از ایشان جدا می‌کنید؟ همچنین برخی میگویند با توجه به اینکه امام‌جمعه محترم تاکنون به نفع هیچ‌کس موضع‌گیری ننموده‌اند این وحدت به‌جایی نخواهد رسید؟ لطفاً توضیحات خود را برای مردم بیان بفرمایید؟
اولاً همان‌گونه که قبلاً عرض کرده زمآن‌همه‌چیز روشن می‌کند و ثانیاً شرایط فعلی مملکت الآن به‌گونه‌ای است که ایشان قطعاً اظهارنظر خواهند فرمود.
چه توصیه‌ای خصوصاً به خواص دارید تا همه در جهت وحدت شهرستان برای کسب موفقیت در انتخابات مجلس گام بردارند؟ آیا تاکنون برای این مهم برنامه‌ریزی از طرف روحانیت شده؟
وحدت باید حول یک محور مقبول مشترک باشد همان‌گونه که قرآن می‌فرماید حول کلمه‌ای که (سواء بیننا و بینکم) که آن‌هم عبودیت فقط خدا کردن است، این وحدت انجام‌پذیر و ماندگار است و توصیه بنده هم همان توصیه خداوند در قرآن که فرمود ان تقوموا لله مثنی و فرادی، اگر قیام‌های ما برای خدا باشد هیچ اختلافی پیش نخواهد آمد
به‌تازگی انتخابات هیئت‌رئیسه شوراهای شهر در سراسر شهرستان برگزار شد، چه صحبتی با اعضا و هیئت‌رئیسه شوراهای شهر شهرستان دارید؟ شوراها چه نقشی خصوصاً جهت یکدست کردن مردم در امر مهم انتخابات می‌توانند داشته باشند؟
من ضمن تبریک به همه عزیزان شورای شهر و شهرستان فقط یک کلمه عرض می‌کنم که عزیزان‌ همچنان که امام علی علیه‌السلام فرمودند: فرصت‌ها را دریابید که همچو ابر می‌گذرند، نصف دوره خدمتتان سپری شد از این فرصت باقیمانده کمال استفاده را ببرید تا انشاءا... برای خود باقیات‌الصالحات و ذکر خیری بجا گذارید. موفّق باشد