23 آذر ,1396
جلسه شورای تامین  مسکن شهرستان  با حضور  فرماندار - مسئولین تعاونیها - شهردار - بنیاد مسکن - بانک مسکن -روسای اداره گاز - اب - مخابرات در محل فرمانداری نی ریز برگزار شد .
محمد رضا امیری فرماندار نی ریز در این جلسه گفت : حاج آقا فال اسیری چند نوبت فرمودند مطالبی دارند و طرحی را برای توسعه مسکن با توجه به تجربه ای که خودشان و بعضی از اصحابشان دارند در بحث احداث مسکن برای اقشار کم درآمد و تجربه ارزشمندی بوده که خیلی سریع پروژه هایی را شروع کردند و واحدهایی را تحویل افراد داده اند و الان هم اعلام آمادگی کردند که میتوانند پروژه های دیگری را اجرا کنند برای اقشار کم درآمد از ایشان دعوت کردیم که دراین جلسه در خدمتشان باشیم و پیشنهاد دیگری که در واقع مطالبه شده در اکثر کشورها خیلی سریع احداث بنا صورت میگیرد که این را ارائه بفرمایند. 
 حجه الاسلام والمسلمین سید مهدی فال اسیری هم در این جلسه گفت : ما با انگیزه این که مشکل جوانها که یکی مسکن هست و یکی هم کار این دو را می خواستیم به سرانجام برسانیم در قدم اول مسکن را اقدام کردیم که ایهاالناس 4 میلیون بدهید و بقیه را وام میگذاریم گفتند تحت شرایط مسکن مهر گفتیم باشد. تا اینکه شروع کردیم همه  هم همکاری لازم را کردند یعنی نه کسی به ما زمین داد و  آب را  هم که گرفتیم پول دادیم، با چه مشکلاتی، برق را گرفتیم پول دادیم با چه مشکلاتی، گاز هم همین طور به چقدر معطلی و همکاری لازم را با ما کردند برای صدور پروانه ساخت. حدود یکسال و خورده ای طول کشید و همه همکاری لازم را کردند و ما موفق شدیم 54 واحد بگیریم بالاخره 54 واحد ما تحویل ملت دادیم و به موقع هم به نامشان زدیم نزدیک به 150 واحد دیگر مانده. به دلیل این که دولت عوض شد قانون عوض شد آنها گفتند میخواهیم کارهای نیمه تمام را تمام کنیم و یکسال و خورده ای درگیر این بودیم بعضی ها هم هنوز کارشان نشده بود بنیاد مسکن قرار شد زمین بدهد یک سری کارها را هم کرده ایم و دستور از وزیر قبلی گرفته بودیم بالاخره اگر زمین به ما بدهند ما حاضریم این 150 واحد را حداکثر تا دهه فجر سال 95 تحویل دهیم ما موقتا بعضی از چیزها را از جاهایی خریده ایم شما میدانید که اگر بخواهی هرجا یک قطعه بسازی خرجها بالا میرود این یک مبحث، مبحث دوم هم این که تعاونی ها به دلیل این که یک محدودیتهایی دارد هیئت مدیره و قوانین آنها یک داستانهای خاصی دارد که از آن همکاری هایی که با ما شد با آنها نشود اتوماتیک وار کار آنها شل میشود ما حاضریم هر کدام از آنها که خواستند در یک زمان بندی مشخصی که بین 12 تا 15 ماه با آنها قرارداد ببندیم و مشکلاتشان را حل کنیم چون الان تکنولوژی هایی آمده که با آنها خیلی راحت و شیک و هم مقاوم هم تا 4 طبقه هم ساخت در یک زمان خیلی سریع. علی ای حال من فکر میکنم که اگر عزیزان زحمت بکشند محدوده فعالیت و خدماتشان را بیشتر از انجایی که هستند ببینند یعنی منحصر به تشکیلات خودشان نشود، یعنی همه مواردی که مربوط به خودشان میشود ناموسی نگاه کنند یعنی با اداره بغل دستی شان هم محرم نباشند چون ما میبینیم مثلا رئیس یک اداره ای که فردا میشود رئیس یک اداره دیگر نسبت به آن اداره قبلی داستان دارد. نه همه یک مجموعه هستند که قرار است کمک کنند به این ملت و اگر چنین اتفاقی بیفتد که در  .............فرماندار از روزی که آمده من داعیه کار برایش دیده ام یعنی اصلا مهم برایش نیست که این طرفی هست یا آن طرفی. مهم برایش این است که کار انجام شود. اگر همه ما این روحیه را داشته باشیم هم گزارش کار خوبی خواهیم  داشت و هم همه زیرساختهای لازم برای شهرستان ایجاد میشود و در نتیجه همه دوست دارند بیایند در شهرستان نیریز کا کنند. برعکس الان که همه از کار در نیریز گریزانند چون میدانند کار در نیریز صد درجه انرژی ده درجه اکثرا بازدهی دارد این را همه میدانند ان شاءا... با روحیه ای که من در اکثر عزیزان سراغ دارم فقط باید این را همه به منصه ظهور بگذارند با مدیریت فرماندار محترم میدانید که من با کسی رودربایستی ندارم هرچیز بخواهم بگویم در چشم خود طرف می گویم آقای فرماندار هم از روزی که آمده من دیده ام که دوست د ارد که فقط کار انجام شود.
 عظیمی آزاد رئیس بنیاد مسکن  نی ریز هم در این جلسه گفت : بنیاد مسکن ثبت نام از کلیه حوزه های علمیه  ثبت نام  نموده و  کسانی که نیاز به مسکن دارند ارجاع دادیم به مرکز برای تعیین تکلیف که زمین به صورت رایگان به آنها بدهیم وام هم به آنها میدهیم .در رابطه با افراد آسیب پذیر جامعه دولت چون تمهیدات لازم را دیده کما این که در رابطه با بهزیستی تفاهم نامه ای بین بنیاد مسکن و بهزیستی و بنیاد مستضعفان نوشته شده که زمین را به صورت رایگان به آنها میدهیم. کلیه خدمات به صورات رایگان هست 3 میلیون بنیاد به صورت وام بلاعوض به آنها میدهیم در رابطه با کمیته امداد به همین صورت با زمین رایگان هست در روستا هم در شهرهای نیریز 25 هزار نفر جمعیت. در این رابطه تا کنون 37 فقره به اداره بهزیستی داده ایم به بانک هم معرفی کرده ایم هم وام 15 میلیونی داریم هم در رابطه با 18 میلیون کمک که بلا عوض است. در جایی هم زمین را به عزیزان واگذار می کنیم که همه امکانات مثل برق و گاز و آب را دارد و از نظر رفاهی مشکلی ندارند در روستا ها ما این آمادگی را داریم که هر جا باشد ما این کار را انجام بدهیم حاج آقا در جریان باشید که جدیدا به زوجین وام میدهیم یعنی هم میتوانند دوتا واحد مستقل بسازند برای فرزندی که به سن تکلیف نرسیده زوجین میتوانند دو وام جداگانه بگیرند فقط باید دو واحد مستقل یا یک دوطبقه بسازند. در رابطه با شرایطی هم که واگذار می کنند در همین سال جاری به خاطر رفاه مردم و به خاطر این که مشکلاتی پیش نیاید و با توجه به این که لوله کشی گازر و آب و برق هم انجام شده 79 هزار متر مربع زمین را جهت احداث ساختمان فقط در شهرکها واگذار می کنیم که میتواند نویدی باشد برای کیفیت و رفاه و زندگی بهتر برای  روستاها ودر شهرهای زیر 25 هزار نفر مثل مشکان ما زمین برای واحد مسکونی آماده کرده ایم   یعنی آماده ساخت وساز هستیم اگر متقاضی باشد هم در قطرویه هست و هم در مشکان، هم در آباده طشک. در شهرک جمال آباد نیریز هم جدیدا که 36 واحد داریم که 35 میلیون با وام 4 درصد که آماده واگذاری هستیم که اگر کسی بخواهد در خدمتشان هستیم. 
 
اکتسابی رئیس بانک مسکن نی ریز هم از پیشنهاد حاج آقا فال اسیری در خصوص ساخت مسکن اقشار کم درآمد استقبال نمود و گفت  :
با توجه به این که بانک مسکن به عنوان بانک عامل پرداخت وام مسکن هست و در قضیه وام مسکن مهر و تعاونی همین جور که مستحضر هستید خیلی از تعاونی ها متاسفانه متقاضی ندارند یا خیلی از بلوکها یشان مقداری هم هزینه شد. مسیرها همه آماده شد ولی الان متقاضی ندارند اگر از تمام تعاونی ها نام ببری تعدادی هستند در حد پیشنهاد من این را می گویم خدمت حاج آقا فال اسیری ما با تمام توان در خدمت هستیم اکثر تعاونی ها هستند که فنداسیون اجرا شده ولی راکد مانده و نزدیک 4 سال هست بعضی از تعاونی ها حتی اسکلت اجرا نشده و همچنان راکد هست خیلی از اعضایشان آورده ناچیزی داشته اند ولی الان هم دیگر قادر به این که آورده را افزایش بدهند که این واحدها به سرانجام برسند ندارند در حد پیشنهاد اگر حاج آقا صلاح بدانید همین تعاونی هایی که هستند اگر نقل و انتقال سندشان هم اداره راه و شهرسازی و هم اداره ثبت اسناد همکاری نمایند یک کار آماده هست حتی خیلی از تعاونی ها گذشته از فنداسیون، اسکلت هم بنا شده اینها را بتوانیم خریداری کنیم واحد فرهنگیان هم خیلی زمین اضافه دارند هر روز هم به ما مراجعه میکنند یک بار می گویند می خواهیم 60 تا را حذف کنیم، یک بار می گویند می خواهیم 100 تا را حذف کنیم، یک بار می گویند دست نگه داریم واقعا همین طور راکد مانده که این هم معضلات خودش را خواهد داشت. و متاسفانه چون پیشرفتی ندارند و پروژه راکد مانده هیچ وامی از طرف بنیاد مسکن و یا بانک مسکن به آنها پرداخت نشده است  
 در پایان فرماندار  نی ریز  در خصوص مسائل مطرح شده در جلسه گفت : 
 تعاونی های مسکن هم زمین آزاد دارد هم واحد هایی که به علت عدم پرداخت وجه توسط اعضا نیمه تمام رها شده در مراحل مختلف بعضی از آنها 70 - 80 درصد پیشرفت فیزیکی دارد اما متقاضی نمی آید.پیشنهاد من این است که آقای یاراحمدی توضیح خواهید داد که در این مدت چکار کرده اید روی این قضیه یعنی همین زمین هایی که در اختیار تعاونی ها هست و یا واحدهای نیمه تمام که در اختیار تعاونی ها هست جلسه خاصی بگیرید حاج آقا را هم دعوت کنید و ببینید این را به چه شکل میشود نقل و انتقال داد .
اقای یاراحمدی، آقای مریدی، اداره تعاون، شما تعاونی ها را دعوت کنید حاج آقا را دعوت کنید که این واحد ها که به شکل فنداسیون هست پیشرفت فیزیکی در حد 20 درصد هست با توجه به دوتا مطلب که حاج آقا میفرمایند 150 واحد میخواهیم احداث کنیم یکی هم این که از تکنولوژی روز استفاده کنند که جای دیگری اجرا شده در زمان کوتاه تری سازه اجرا بشود با توجه به این دو پیشنهاد می توانند این را تغییر مدیریت بدهند انتقال بدهند به شکل اجاره یا به شکل پیمانکار یا انتقال قطعی در گروه حاج آقا قرار بگیرد که کلا تعاونی واگذار کند به این گروه که اینها دنبال کنند این را در جلسه ای دیگر شما و آقای مریدی و تعاونی مطرح کنید در بحث خدمات هم یک زیرساختهایی آماده شده در این مجموعه بالاخره به عنوان یک امتیازی هست که زیرساختهایی آماده شود و دیگر نمیخواهد بروی دنبال آماده سازی و تفکیک و قطعه بندی