29 بهمن ,1396

سخنرانی حجه الاسلام والمسلمین سید مهدی فال اسیری در شب شعر عاشورایی خورشید در خون

 

ان الحسین مصباح الهدی و سفینه النجاه

 

شاعران در اشعار خود طرز استفاده از چراغ هدایت را برای رفتن و چگونگی سوار شدن براین کشتی نجات را برای حرکت و نجات از گردابها و طوفانهای دنیوی خصوصا فتنه های آخر الزمان به مردم گوشزد نمایند  .  

به مناسبت ایام محرم شب شعر خورشید در خون به همت انجمن های ادبی سه شنبه شب در سالن اجتماعات مجتمع فرهنگی وهنری شهرستان نی ریز برگزار شد.

 موسوی مسئول امور اداری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نی ریزدر این مراسم گفت :در درجه اول نهادینه ‌شدن فرهنگ عاشورایی در بین افراد وترویج فرهنگ حسینی ودوم معرفی توانمندی‏ های ادبی شاعران محلی و مذهبی و شناسایی و هدایت شاعران توانمند از اهداف این همایش ادبی است که هر کدام از شاعران ابراز ارادت خود را به حضرت اباعبدالله در قالب شعر اعلام می کنند .

 در این برنامه حضرت حجت الاسلام والمسلمین حاج آقا فال اسیری در خصوص واقعه عاشورا ورسالت جامعه ادبی مطالبی بیان داشت وی اظهار کرد: بی تردید شعر را می توان از برجسته ترین هنرها دانست و هنرمندان شاعر مسئولیت سنگینی در قبال واقعه جانگداز عاشورا ومکتب امام حسین علیه السلام دارند.

 وی با ذکر حدیثی از رسول مکرم اسلام تحت عنوان « ان الحسین مصباح الهدی و سفینه النجاه»حسین چراغ هدایت و کشتی نجات است اضافه کرد:


نکاتی در این حدیث شریف و جود دارد که کمتر بدان توجه شده است .

حسین چراغ هدایت است:  

۱- در تاریکی هولناک هوا و هوس و سختی های روزگار و ظلمت دام های شیطانی هرکسی که دنبال چراغ هدایت حسینی راه نیفتد گمراه شده و دچار سردر گمی و هلاکت خواهد شد.

۲- جلو افتادن از چراغ هدایت و عقب ماندن از آن باعث هلاکت است.

حسین کشتی نجات است :

۱- چنانچه کشتی حضرت نوح مایه نجات بشریت شد ، هرکسی که بخواهد از غرق شدن در دریای متلاطم دنیا و آلودگی هایش در عصر بعد از پیامبر اسلام صلی الله و علیه و آله و سلم نجات پیدا کند باید سوار کشتی نجات اهلبیت خصوصاً امام حسین شود و الا هر کسی و در هر جایی و هر مقامی باشد هلاک خواهد شد.

 

وی با بیان اینکه در اشعار عاشورایی تنها یک درصد به توصیف چراغ هدایت و کشتی نجات حسینی پرداخته می شود افزود : شاعران بایستی در اشعار خود نسبت به اشاعه و ترویج فرهنگ عاشورا و طرز استفاده از چراغ هدایت شاعران در اشعار خود طرز استفاده از چراغ هدایت را برای رفتن و چگونگی سوار شدن براین کشتی نجات را برای حرکت و نجات از گردابها و طوفانهای دنیوی خصوصا فتنه های آخر الزمان به مردم گوشزد نمایند  .  

 

این شخصیت مذهبی ادامه داد: با توجه به هجمه‌های دشمنان اسلام توجه به ترویج و تبلیغ صحیح آموزه‌های دینی به‌ ویژه واقعه عظیم کربلا می‌تواند نسل جوان و جامعه را در برابر این شبیخون بیمه کند.

در پایان مراسم نیز از شعرا با اهداءلوح، تقدیر به عمل آمد.

از دیگر برنامه های حوزه فرهنگ در ایام محرم برگزار ی هشت مجلس تعزیه ،نمایشگاه خوشنویسی آیات قرآنی،کارگاه عکس عاشورا و نمایشگاه کتاب در نی ریزبوده است.