29 بهمن ,1396
حاج سید مهدی فال‌اسیری در گفتگو شهر سبز 
در شهری با زمینه های اختلاف، کاندیداتوری هردوی ما زیبنده نبود/با امام جمعه محترم جلساتی داشته ام و نتیجه این جلسات تا اعلام نتایج بررسی تایید صلاحیت‌ها محرمانه است 
این روزها بحث انتخابات نقل هر محفلی است. انتخاباتی که همیشه یک چالش مهم بوده برای مردم شهرستان نی‌ریز، چالشی که آنقدر به ضررشان تمام شده که یک یأس و ناأمیدی فراگیر در تک تک سلولهای بدنشان نفوذ کرده، مهمترین نتیجه این چالش برای مرم شهرمان جایگزین شدن کلمه نمیتوانیم به جای میتوانیم است.
عید فطر گذشته را به یاد آورید، زمانی که حجت الاسلام والمسلمین فال اسیری برای اولین بار زنگ خطر شکست در انتخابات را در صورت عدم وحدت به صدا در آورد، ایشان در بیاناتی صریح همه سیاسیون و خواص شهرستان را دعوت به چاره اندیشی برای تشکیل وحدتی پایدار نمود و از همگان خواست تا دیر نشده اقدام نمایند. ایشان به سهم خود برای نشان دادن صداقتشان در عمل، حق انتخاب خود را به امام جمعه محترم بخشید و حرکت آغازین وحدت را کلید زد.هفته نامه شهر سبز تقریبا هر ماه یک بار به موضوع وحدت و انتخابات می پرداخت تا نکند این مسئله مهم از ذهن خواص پاک شود و در بزنگاه انتخابات دستمان درآب و حنا بماند، اما ظاهرا برای سیاسیون و برخی خواص شهرمان انتخابات مانند بازی سرگرم کننده ایست که بیشتر از نتیجه، خود بازی لذت بخش برایشان است. پس ترجیح میدهند قواعد این بازی را به هم نزنند تا عیش و نوششان براه باشد.
این وسط مردم بیچاره هستند و هزاران آرزو که بدلیل نرسیدن به آنها در ذهنشان فسیل شده.
بازار شایعات داغ داغ است و این میان افرادی که از همه صادق تر بودند بیشتر برایشان شایعه درست میشود.
به همین دلیل و برای تنویر افکار عمومی به سراغ حاج سید مهدی فال اسیری رفتیم تا از زبان خودشان پاسخ خیلی از شایعاتی که این روزها پیرامونشان مطرح است بشنویم. در ذیل گفتگوی کوتاه خبرنگارمان با ایشان را ملاحظه میکنید:
*با سلام خدمت حضرتعالی و ضمن تشکر از قبول زحمت، برای شروع لطفا در خصوص دو انتخابات مهم پیش رو و وظیفه مردم بفرمایید؟
وعلیکم السلام، من هم از موقعیّت شناسی شما کمال تشکرو قدردانی را دارم. وامّا در مورد انتخابات پیش رو همانگونه که امّت بصیر بخوبی می دانند انتخابات خبرگان بدلیل ویژگی خاص آن از اهمّیّت فوق العاده ای برخوردار است و به همین دلیل هم دشمنان برنامه ریزی وسیع و منسجمی برای انحراف اذهان عمومی کرده اند تا نتیجه انتخابات خبرگان، پیروزی مجتهدنمایان بی بصیرت جاه طلب و احیانا مزدور باشد، غافل از اینکه این امّت همیشه بیدار در مقاطع مختلف هوشیاری و بصیرت خویش را نشان داده و نقشه های دشمنان را نقش برآب نمودند که نمونه های فراوان آن از قبیل هشت سال دفاع مقدّس و کور کردن فتنه های 78 و 88 و دهها نمونه دیگر را در خاطراتمان داریم و انشاءا... در اسفند 94 شاهد انتخاب مجتهدین بصیر تجربه شده خواهیم بود، پس از خبرگان رهبری، انتخابات مجلس شورای اسلامی که به فرمایش امام راحل(قدس سره) در رأس امور است اهمّیّت خاص خود را دارد و قطعاَ با برنامه ریزی های انجام شده توسط نیروهای ارزشی، با همکاری امام جمعه محترم بهترین گزینه از بین کاندیداتورهای مطرح اعلام و با همدلی و همکاری مردم و تمامی کاندیداهای شهرستان، نماینده این دوره از شهرستان نی‌ریز خواهد بود.
*در سخنرانی های متعدد در خصوص اهمیت مضاعف انتخابات خبرگان مطالبی را بیان فرمودید، دلیل این همه تاکید چیست، آیا به واقع تهدیدی متوجه مجلس خبرگان است؟
همانگونه که امام راحل(قدس سره) فرمودند: پشتیبان ولایت فقیه باشید تا مملکت آسیبی نبیند، دشمنان نیز متوجّه شده اند که بزرگترین و تنها مانع اصلی بر سر تسلّط دوباره آنها بر کشور عزیز اسلامی ایران ولیّ فقیه مبسوط الید است، لذا برنامه ریزی کرده اند تا با فرستادن افراد بی بصیرت و یا مزدور، ولایت فقیه را از نظام جمهوری اسلامی ایران حذف و یا حدّاقلّ شورائی و غیر کارآمد کنند و آنوقت است که مانند یک لقمه آماده بدون هیچ مانعی از قبیل سازمان ملل و حقوق بشر و... آماده بلعیدن خواهد بود!
*بنظر شما شاخصه های کاندید اصلح مجلس خبرگان رهبری چیست؟
شاخصه های قانونی را که شورای نگهبان ملاحظه خواهد کرد آنچه مهم است تا بتوانیم اصلح را انتخاب کنیم آن است که در مقاطع مختلف از عهده امتحان برآمده باشند، مثلاَ در جریان انقلاب، جنگ تحمیلی و فتنه های مختلف مانند فتنه منافقین وبنی صدر، فتنه 78 و 88 چه موضعی گرفته؟ در مسائل مالی چه عملکردی داشته؟ در حمایت از بستگان و فرزندان چه ملاکهائی را رعایت کرده؟
*مشاهده کردیم طبق وعده ای که داده بودید با توجه به ثبت نام امام جمعه محترم جهت کاندیداتوری مجلس خبرگان شما ثبت نام ننمودید، لطفا دلایل خود برای اتخاذ این تصمیم توضیح دهید؟
المؤمن اذا وعد وفا، ما اگر مؤمن هستیم باید به عهد و پیمان خود وفادار باشیم. البته از نظر قانون این کار منعی نداشت فقط در یک شهرستان با زمینه های اختلاف، کاندیداتوری هردوی ما زیبنده نبود و تا ایشان اعلام حضور قطعی نکرده بودند بند مقدمات امر را آماده کرده بودم که ایشان و برخی از دوستان در نی‌ریز و فسا و جهرم و لار و سپیدان و کازرون در جریان بودند.
*پس از عدم ثبت نامتان به عنوان کاندیدای خبرگان شایعاتی در خصوص مشکلات مدرک علمیتان مطرح شد، بهانه این عده نیز این بود که دلیلی نداشته که حضرتعالی به نفع امام جمعه محترم کنار بروید، میشد با حضور هر دو بزرگوار مردم به هر دو نفر رای دهند و حضور شما ضربه ای به تعداد اراء امام جمعه محترم نمی زد، لطفا در این خصوص مفصل توضیح دهید.
اولاَ انشاءا... خداوند ما را در عداد بیسوادن مؤاخده نماید امام صادق(علیه السلام) به حَفْصِ بْنِ غِیَاثٍ فرمودند: یَا حَفْصُ یُغْفَرُ لِلْجَاهِلِ سَبْعُونَ ذَنْباً قَبْلَ أَنْ یُغْفَرَ لِلْعَالِمِ ذَنْبٌ وَاحِدٌ؛ و ثانیاَ در خصوص چرایی عدم ثبت نام باید عرض کنم علاوه بر زیبنده نبودن کاندیداتوری هردوی ما در شهری با این زمینه های اختلاف، احتمال زیاد می رفت که برخی از دوستان از طرفین بخاطر شدّت دوستی همان رویّه تک رأیی را اجراء کنند که نتیجه و عواقب خوبی برای شهرستان نداشت.
*در خصوص انتخابات مجلس شهرمان نظرتان در خصوص تعداد زیاد کاندیداها در این دور انتخابات چیست؟
البته این کثرت تعدد متأسفانه سراسری است، ولی همانگونه که می دانید با توجّه به بصیرت و فرهیختگی کاندیداها، تمهیداتی برای کنار رفتن افراد غیر مورد نظر امام جمعه محترم اندیشیده شده که کم بیش از آن مطلع هستید مضافاَ اینکه همه این عزیزان می دانند که درصورت تعدد کاندیدا از شهرستان نی‌ریز، قطعاَ هیچکدام نصاب لازم را نخواهند آورد و در نتیجه چهار سال دیگرهم نماینده از شهرستان همجوار خواهد شد و همگی در پیشگاه مردم نی‌ریز شرمسار و مطرود خواهند بود! لذا آمادگی همکاری برای رفع این مشکل در همه آنها وجود دارد.
*شایعه شده شما از کاندیدا خاصی حمایت میکنید، توضیح شما چیست؟ آیا هنوز به قول خود مبنی بر پذیرش نظر امام جمعه محترم در خصوص کاندید وحدت استوارید؟
همه عزیزان محترمند ولی برای پشتیبانی و حمایت، بنده فقط از شخصی که امام جمعه محترم می فرمایند قویّاَ حمایت خواهم کرد.
*پیشنهاد شما به کاندیداها پس ازاعلام نتیجه تایید صلاحیتها توسط شورای نگهبان چیست؟
نیازی به پیشنهاد نمی بینم چون یقین دارم همگی به نظر امام جمعه محترم که خیر و صلاح خودشان و شهرستان در آن است تمکین خواهند نمود.
*آیا تاکنون اقداماتی نیز جهت حصول وحدت و انتخاب کاندید وحدت انجام داده اید؟
جلساتی با امام جمعه محترم داشته ایم بعضی خصوصی و بعضی هم با تعدادی از معتمدین شهرستان اعم از شهر و بخشهای تابعه که آینده روشنی را نوید می دهد و تا اعلام نظر شورای محترم نگهبان محرمانه می باشد.
*چه پیشنهادی به مردم در خصوص کمک به خواص و روحانیت جهت تسهیل در انتخاب کاندید وحدت دارید؟
معتمدین شهرستان اعم از شهر و بخشهای تابعه نظرات مشورتی خود که حاصل جلسات داخلی می باشد را به همراه ملاکها و معیارهای بکار گرفته شده برای انتخاب اصلح، در اسرع وقت به امام جمعه محترم برسانند.
*بنظر شما کاندید وحدت باید چه خصوصیاتی داشته باشد و آیا ملاک شهری یا روستایی بودن امتیازی برای کاندیداها محسوب میشود؟
به نکته مهمّی اشاره کردید، شنیده شده برخی افراد گفته اند ما کاندید شهر را مشخّص می کنیم روستائیان هر کاری خواستند بکنند... این دقیقاَ همان چیزی است که رقیب می خواهد و آن اختلاف بین شهر و روستا است و این نه وجهه شرعی دارد و نه قانونی!
خصوصیّات نماینده مجلس همانند خبرگان، باید واقعاَ دارای همان شرائط مندرج در قانون باشد و این مهم را مردمی که عملکرد آنها را دیده اند بیشتر از شورای نگهبان و نهادهای نظارتی خبر دارند و انشاءا... اعمال خواهند کرد.
*کلام آخرتان را بفرمایید؟
در پایان ضمن تشکر و قدردانی از تمامی امّت شهید پرور و بصیر شهرستان نی‌ریز که در برهه های غبارآلود مختلف مانند 12 فروردین و 8 دیماه پیشرو بودن خود را ثابت کرده اند فقط عرض می کنم عزیزان مواظب فتنه طراحی شده اکبر باشید والسلام علی من اتبع الهدی.