23 آذر ,1396
به مناسبت هفته ثبت احوال؛ کارکنان  اداره ثبت احوال نی‌ریز  با حاج سید مهدی فال اسیری دیدار کردند . 
 ریحانی رئیس اداره ثبت احوال نی‌ریز  در این دیدار ضمن اشاره به هفته ثبت احوال بیان کرد: کار اصلی ما ثبت وقایع چهارگانه به خصوص  ولادت و وفات می باشد هرچند بحث ثبت اسناد طلاق و ازدواج از ثبت احوال جدا شده و به ثبت اسناد سپرده شده است ولی بازهم  ثبت آن در شناسنامه به عهده ما می باشد.
رئیس اداره ثبت احوال ادامه داد: تکیه و تاکید ما در سازمان ثبت احوال ثبت به موقع آمار است بخصوص ولادت و وفات که مهلت ثبت ولادت15 روز و وفات هم 10 روز ازتاریخ ولادت یا وفات مهلت دارد.
وی افزود: خوشبختانه در نی‌ریز همه همکاری دارند و از برج 3 تا به الان تمام آمار ما 100 درصدی بوده است اما در اوایل و اواخر سال به دلیل اینکه وسعت شهرستان زیاد است برای ثبت آمار کمی بامشکل روبه رو هستیم.
ریحانی اظهار داشت: شهرستان نی‌ریزدر چند سال اخیر مقام اول استان را به دلیل ثبت بموقع وقایع حیاتی و پیشبرد اهداف و راهبردهای سازمانی  کسب نموده است ..
وی بیان کرد: بحث شناسنامه شهدا را چند سال پیش در شهرستان استارت زده ایم و عقیده ما براین بود که شهداء بزرگوار از حداقل ترین چیز بهره ای نداشتند و این در حالی است که این  طرح در کشور ثبت شد ه اما به دلیل مشکلات اقتصادی خیلی از شهرستان ها این طرح را عملی نکردند افزود :  ما توانستیم به برکت خون شهدا  از 500شهید شهرستان 430 شناسنامه آنان را صادر نماییم .
واین در حالی است که  شناسنامه ان 70 شهید بزرگوار هم به دلیل نداشتن عکس که از سوی خانواده های آن ها به دست مان نرسیده است صادر نگردیده و در صدد هستیم تا این امر نیز بزودی محقق گردد .
رئیس اداره ثبت احوال نی‌ریزابراز کرد: نمایندگی بخش پشتکوه و قطرویئه از دیگر خدمات اداره ثبت احوال در شهرستان است و این دو نمایندگی کاملا مجهز برای انجام خدمات است.
وی با شاره به کارت هوشمند گفت: از سال93 استارت کار در نی‌ریز زده شده است که از مزایای کارت هوشمند دولت الکترونیک است که اطلاعات اولیه شخص را در این کارت ذخیره می کنیم و با اطمینان می گوییم که جعل این کارت به صفر رسیده است.
ریحانی با اشاره به بحث سلامت افراد اظهار داشت: پرونده سلامت افراد قرار است بر روی این کارت ذخیره شود که در صورت  مراجعه به مراکز بهداشتی سوابق بیماری فرد قابل دسترسی می باشد، همچنین سامانه اطلاعات شهروندی از دیگر خدمات کارت هوشمند است.
رئیس اداره ثبت احوال نی‌ریز بااشاره انتخابات عنوان کرد: با داشتن کارت هوشمند دیگر هیچکس نمی تواند ادعا کند که در انتخابات تخلفی صورت گرفته است.
در ادامه این دیدار حاج سید مهدی فال اسیری اظهار داشت: ازجمله موارد مهم در اداره ثبت احوال نام نویسی است که در روایات داریم اسامی از آسمان نازل می شود.
وی ادامه داد: متاسفانه بعضی پدر و مادرها توجه نمی کنند و اسم های خوب انتخاب نمی کنند که این وظیفه شماست که در این موارد به آن ها پیشنهاد دهید تا اسم خوب برای فرزندانشان انتخاب کنند.
حاج سید مهدی فال اسیری افزود:  بعضی ها حواسشان نیست که دشمنان تمام کارهای مارا رصد می کنند و زمانی که میخواهند علیه ما برنامه بریزند ازهمین آمار استفاده می کنند.
وی عنوان کرد: اسم بر روی شخصیت افراد اثر می گذارد لذا کسانی که مامور این قسمت در ثبت احوال هستند باید حواسشان جمع باشد و به دیگران کمک کنند تا اسم صحیح و خوب برای فرزندانشان انتخاب کنند و آمار اسم های عجیب را کم کنند.
حاج سید مهدی فال اسیری تصریح کرد: جمهوری اسلامی بعد از غیبت کبری اولین امتی است در جهت اسلامی شدن کشور و هرکسی در هر قسمتی کاری انجام دهد قطعا مأجور می شود.