23 آذر ,1396

به بهانه شهادت حضرت فاطمه (س)؛

برگزاری مجالس بصیرت افزایی پیرامون شخصیت حضرت زهرا (س)

باید در دستور کارمسئولین قرار گیرد

در آستانه ایام فاطمیه اول به سراغ حاج سید مهدی فال اسیری رفته ایم تا با دیدی متفاوت به این ایام بپردازیم.

در دهه فاطمیه تنها به مراسم سوگواری این حضرت پرداخته می شود و به ابعاد شخصیتی و زندگی و روش و منش آن حضرت آنگونه که باید پرداخته نمی شود.

از این رو در این گزارش به معرفی چندین کتاب معتبر در خصوص شخصیت حضرت زهرا (س) پرداخته ایم که ارزش آن از هزاران مطلب احساسی و کتاب های نامعتبر بالا تر است.

حضرت حجت الاسلام والمسلمین فال اسیری با اشاره به ارتباط عمیق عاطفی بین پیامبر اسلام (ص) و حضرت فاطمه (س) یادآور شد: حضرت فاطمه (س) کوچک ترین دختر رسول ا... به شمار می آمدند، خواهران ایشان ازدواج کرده و به خانه همسرانشان رفته بودند و حضرت زهرا (س) به عنوان کوچک ترین فرزند در خانه پیامبر (ص) حضور داشتند و به یگانه دختر آن حضرت تبدیل شده بودند که همین حضور در خانه، زمینه ارتباط عاطفی و صمیمی بین آن ها را فراهم کرد و در گذر زمان به آن عمق بخشید؛ به خصوص این که وقتی حضرت خدیجه (س) و ابوطالب عموی پیامبر (ص) که هر دو حامیان اصلی پیامبر (ص) به شمار می آمدند از دنیا رفتند، حضرت فاطمه (س) مونس و حامی پیامبر (ص) شدند و این ارتباط عاطفی ابعاد تازه ای به خود گرفت.

 
وی ادامه داد: در این سال ها، یعنی از سال دوم هجری تا زمانی که حضرت فاطمه (س) با امام علی (ع) ازدواج می کنند، پیامبر (ص) در شرایط بسیار سختی قرار داشتند و از این رو حضرت زهرا (س) حامی و مونس پیامبر (ص) می شوند. گفته شده است که در این سال ها در غیر ماه های حرام حتی بیرون آمدن از منزل هم به دلیل آزار و اذیت های کفار برای پیامبر (ص) سخت بود و حضرت صدیقه طاهره (س) ایشان را دلداری می دادند.

حضرت فاطمه (س) گفت: آنچه که باید مورد توجه دستگاه‌های فرهنگی قرار گیرد تبیین شخصیت حضرت زهرا در جامعه است.

 وی افزود: برگزاری محافل و مجالس بصیرت افزایی پیرامون شخصیت حضرت زهرا (س) باید در دستور کار مسئولان و متولیان فرهنگ دینی در کشور قرار گرفته و در این خصوص برنامه‌ریزی لازم صورت پذیرد.

حاج سید مهدی فال اسیری با اشاره به شخصیت یگانه دخت حضرت نبی (ص) اظهار داشت: بیش از یک هزار کتاب در ابعاد مختلف در خصوص شخصیت این حضرت نوشته شده است.

وی ادامه داد: کتاب فاطمه زهرا (س) اثر علامه امینی صاحب الغدیر، یکی از معروف ترین کتاب های منتشر شده در خصوص شخصیت این حضرت است که 50 صفت فاطمه زهرا (س) در این کتاب آورده شده است.

این استاد حوزه افزود: به گفته علامه امینی اگر یکی از این صفات در وجود یک انسان یافت شود، این شخص دارای تمام کمالات معنوی می شود.

وی با تاکید بر مطالعه  آثار علمای بزرگ در خصوص حضرت فاطمه الزهرا (س)، تصریح کرد: یکی از صفاتی که برای حضرت فاطمه (س) در این کتاب آورده شده، این است که شخصیت ایشان قبل از عالم خلقت در قلم صنع الهی نقش بسته شده و بعد از آنکه مراتب عالم هستی آفریده شد شخصیت حضرت زهرا در مهندسی خلقت الهی به عنوان یکی از چهار زن برگزیده علم خلقت انتخاب شد.

وی به کتاب نهج الحیات نوشته مرحوم حجت الاسلام محمد دشتی اشاره کرد و گفت:  مرحوم دشتی در زمینه سخنان اهل بیت (ع)، امیرمومنان حضرت علی (ع) و نهج البلاغه تحقیقات وسیعی انجام داده بود و 50 اثر نیز در این خصوص نوشته است.

حاج سید مهدی فال اسیری بیان داشت: حجت الاسلام محمد دشتی از منابع بسیار موثق و متنوعی سخنان حضرت فاطمه زهرا (س) را جمع آوری کرده و در کتاب نهج الحیات آورده است.

وی همچنین به کتاب علامه حسن زاده عاملی در خصوص حوزه عرفانی و معنوی شخصیت حضرت زهرا (س) اشاره کرد و افزود: کتاب فصن الحکمه عصمتیه فی کلمه فاطمیه نام کتاب علامه حسن زاده عاملی است که شرح و متن عربی آن توسط وی نیز نوشته شده است.

وی تاکید کرد: بنده به تمام افرادی که می خواهند حضرت فاطمه زهرا (س) را از بعد سیمای عرفانی بشناسند توصیه می کنم این کتاب را حتما مطالعه کنند.