23 آذر ,1396

مشروح جلسه پرسش و پاسخ مورخه 10 مرداد 1395 با حضور حاج سید مهدی فال اسیری

- بعضی از کسانی که قبلا در اطراف شما بودند و سابقه جبهه و جنگ داشتند و در مراسمات شما مسئولیت اجراء و غیره داشتند، از اطراف شما دور شده اند. این نگران کننده نیست؟

وظیفه ما تبیین اسلام ناب محمدی در تمام موضوعات جاری و مستحدثه است ولو در این راه کس یا کسانی هم بدلیل کج فهفی، کبر یا منیّت و... نتوانند تحمّل کنند و به عبارت دیگر، ما اجازه نداریم برای حفظ مرید و مریدپروری، مصلحت اندیشی کرده و در تبیین مواضع اصیل اسلام ناب کوتاهی کنیم. مضافاً به اینکه اگر ما شیعه ائمه اطهار(ع) هستیم، آنها هم به خاطر عدم اغماض و عدم تساهل و تسامح، نه تنها بسیاری از اطرافیانشان ریزش کردند بلکه نقش رزمندگان در رکاب رسول الله(ص) و علی(ع) در حکمیّت و خوارج و بالاخره شهادت حضرت امیر(ع) و همچنین امثال شریح قاضی (قاضی منصوب حضرت امیر(ع)) و شمر(رزمنده جانباز جنگ صفّین) و ...در ماجرای کربلا غیر منتظره نبود چرا که هم توسط رسول الله پیش بینی شده و هم در امم گذشته امثال فراوانی داشته و خواهد داشت، آنچه که مهم است این است که اگر ما عبدیم، مولا را نافرمانی نکنیم و الا امام صادق(ع) می فرمایند: ارتد الناس بعد رسول الله الاّ ثلاث، بعد از رسول الله همه رفتند الا سه نفر و همچنین نقل شده است که جواب سلام حضرت امیر(ع) را نمی دادند و یا در برخورد با امام مجتبی(ع) می گفتند السلام علیک یامذلّ المؤمنین!!!

- مگر شما نگفتید مصلی غصبی است پس چرا خودتان رفتید؟

بالواسطه اعلام کردند شورای سیاست گذاری ائمه جمعه از کسانی که زمینهایشان غصب شده بود رضایت گرفته و قرار است هفته آینده بیایند و موضوع را اعلام کنند، حالا کدام هفته می آیند...!!! ما گفتیم انشاالله درست است دیگه!!!

البته حضور من فرق میکند با شما!چون اگر من نروم می گویند: ببینید اصلا بحث غصب و اینها نبوده و فلانی دنبال بهانه است... من مجبورم که بروم. داستان من با خیلی‌ها فرق می کند. کسی نگوید چون آقا می رود پس... از این خبرها نیست!!!

- بعضی معترض هستند که شما اصلا به مردگان اهمیت نمی‌دهید و هرکس که می‌میرد شما در مراسم او شرکت نمی کنید.

این درست نیست. من در مراسم پلوخوری اموات شرکت نمی کنم چون مکروه است و این مبتنی بر احادیث صریح از ائمه اطهار(ع) است.

این خرافاتی که درست کرده اند به جایی رسیده که وقتی حضرت صاحب(ع) می‌آیند به راستی همه چیز عوض شده است و انگار ایشان یک دین جدید می آورد. مثلا می گویند: هفتم یا چهلم میت باید بر سر قبر رفته و خروسی را ذبح کرده و گوشت آن را هم حتما باید به فلان شخص بدهید!!! و یواش یواش این را جا انداخته اند! یا می گویند که اگر دو نفر در یک ماه از یک فامیل مردند حتما باید یک گوسفند یا اقلا یک خروس بینشان بگردانند و بعد ذبح کنند و... . اینها بازی هایی است که درست کرده اند و اصلا با قرآن منافات دارد. یا مثلا می گویند فلانی غذایی به یک سگ داد و این باعث شد که فلان شود!!! این با قرآن نمی‌خواند. قرآن غیر این را می گوید. قرآن می گوید: و ان لیس للانسان الا ما سعی... . باید ذره ذره تلاش کرد تا اینها اصلاح شود.

- چرا دولت تدبیر و امید در مقابل ملت در مورد برداشت های نجومی پاسخ گو نیست؟ آیا این غارت بیت المال موجب فقر بیشتر ملت نمی شود؟ خدا بر عذابشان بیافزاید!

اصلا برخی از اینها آمده اند تا جمهوری اسلامی را سرنگون کنند. موقعی که انسان امام و رهبرش را تنها گذاشت، منتخبان سقیفه به قدرت می رسند. وقتی علی(ع) را تنها بگذارند دیگر با گفتن" ما اهل کوفه نیستیم علی تنها بماند" چیزی درست نمی‌شود. باید واقعا علی را تنها نگذاشت. با نفرین کردن و " خدا بر عذابشان بیافزاد" و " خدا ذلیلشان کند" هیچ اتفاقی نمی افتد. اینها ماموریتشان(همانطور که ما و بسیاری از شما می دانستید) این بود که نظام را سرنگون سازند.

درباره "جریان بنی کلاغی و حرکتی که فرماندار انجام داد" آیا می شود از آقای فرماندار دعوت کرد تا پاسخ دهد چرا اینطور با مردم رفتار کرده است؟ یا اینکه در جلسه پرسش و پاسخ ماهانه حاضر شوند؟

یک جلسه پرسش و پاسخی می خواستیم راه بیاندازیم که متأسفانه به هم زدند. اولین جلسه آن هم اگر یادتان باشد خودم اجراء کردم و هر سوالی که از من داشتند پرسیدند. در مسجد ولی عصر(عج) چنین جلسه ای راه انداختیم اما به هم زدند. اینها دولت پاسخگو هستند!!! دولت راستگویانند!!!

- لطفا به این سوال صریح پاسخ دهید. در محکومیت فتنه گران سال 88 هیچ شکی نیست. از آنجایی هم که رسانه ملی در اختیار حکومت است، بعضی می گویند: چرا به آنها اجازه دفاع از خود را نمی دهند؟ اشکالی دارد که آنها را محاکمه کنند؟ چون مثلا ... گفته است ما را محاکمه علنی کنید.

بله اگر جامعه جامعه رشید و دارای قدرت تحلیل باشد یا اینکه دشمن با امکاناتی که در اختیار دارد نتواند مغلطه درست کنند و سفسطه کنند این حرف و علنی محاکمه کردن اینها مشکلی ندارد و در غیر این دو صورت شرع چنین اجازه ای نمیدهد که این امکان به آنان داده شود. شما دقت کنید که در بسیاری از برهه های انقلاب تا به امروز مخالفین با زد و بندهای بسیار در هر بالا و پایینی که شدند چند صد میلیارد به سرمایه شان اضافه کردند. این بانکهای خصوصی مال چه کسانی است؟ اکثرشان مال همین هاست. مال فقیر و بیچارگان که نیست بلکه مال همین دزدهاست!!! آنوقت مقدار کمی از این پولها را به بعضی بدهند، عوامل‌شان جو سازی می کنند و باعث مشکلات زیادی می گردند.

- مگر آیت الله خامنه ای و آیت الله خمینی امام هستند که به آنها امام خمینی و امام خامنه ای می گویید؟

امام یعنی رهبر. امام نه یعنی معصوم، نه یعنی خوب و نه یعنی بد. هم امام معصوم داریم، هم امام خوب داریم، هم امام بد داریم. قرآن می فرماید: بعضی ائمه "یهدون الی الحق" هستند و بعضی "یهدون الی النار" هستند. هر دو هم امام هستند. اما اولی امام حق و دومی امام آتش. یعنی معاویه هم امام بود، علی(ع) هم امام بود. این که ناراحتی ندارد. منتها علی(ع) امام حق بود و معاویه امام باطل. فرعون امام باطل بود و موسی(ع) امام حق.14 معصوم که بیشتر نداریم(البته تمام انبیاء(ع) معصومند ولی در عرف مردم به این 14 نفر معصوم گفته می شود) همه این معصومین هم امام نیستند. حضرت زهرا(س) امام نیست. معصوم هست ولی امام نیست.

بحث دیگر در محدوده امامت ائمه می باشد. یکی امام جماعت است یعنی رهبر جماعت. یکی امام یک مکتب یا مذهب است مثل امام شافعی و ... . یکی امام جمعه است. در اینها اصلا بحث عصمت مطرح نیست بلکه بحث رهبری است. اگر با معانی کلمات آشنا شویم چنین ایرادی پیش نمی آید.

- محدوده امام معصوم چقدر است؟

امام معصوم محدوده ندارد و محدوده ایشان مادون پروردگار است چون امام معصوم واقعا خلیفه الله است. قرآن میفرماید: ملائکه از خداوند متعال در ابتدای خلقت بشر سؤال کردند که این مخلوق قتل و غارت و فساد و ... می کند. فرمود من چیزهایی می دانم که شما نمی‌دانید. من می‌خواهم خلیفه قرار بدهدم. امام جانشین خداوند شد و کسی که جانشین خداوند شد محدوده اش مادون خداوند است.

- برخی شبهه می‌کنند و می‌گویند: فلانی که اینقدر تاکید بر این دارد که اطرافیانش حرف شنوی داشته باشند مگر ایشان حجت هستند که از شما حرف شنوی داشته باشند و پیروی کنند. نهایتا فلانی امام جماعت است.

این آدمها معمولا بچه ننه هایی هستند که سربازی نرفته اند!!! اگر سربازی رفته بودند یا حداقل اگر یک مرتبه آموزش نظامی دیده بودند می‌فهمیدند که این حرفشان چقدر بی منطق است چونکه در آموزش نظامی یا در سربازی آنچه که ایشان باید از آن تبعیت کنند چه کسی است؟ فرمانده کل قوا؟ نخیر! مطلق مافوق، یک گروهبان است که باید از او اطاعت کنند و این گروهبان هرچه می گوید باید اطاعت کنند. هرچه این گروهبان می گوید باید بگویند چشم. نمی توانند بگویند تو گروهبانی من خودم دکترم!!! خیر اگر دکتری برای خودت دکتری!!! فعلا اینجا تحت امر چه کسی هستی؟ تحت امر این گروهبان هستی و باید حرف این گروهبان را گوش کنی تا منظم شوی و اطاعت کردن و حرف گوش دادن را یاد بگیری تا در روزی که فرمانده کل قوا دستور داد یا به دفاع و یا به جنگ در آن روز دیگر ان قلت نیاوری. باید چشم گفتن را یاد گرفت. پس باید چشم گفتن را از پیش همین گروهبان‌ها و امام جماعت‌ها یاد بگیرند.