23 آذر ,1396

سخنرانی حاج سید مهدی فال اسیری در دهمين اجلاس سراسري جامعه مدرسين حوزه علميه قم و علماي محترم بلاد

حاج سید مهدی فال اسیری: برای هجرت طلاب از قم فکری شود 
 

حاج سید مهدی فال اسیری از مدعوین و علما و روحانیون استان فارس عصر روز پنج شنبه مورخ 18 آذر 1395 در دهمین اجلاس سراسری جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و علمای بلاد به بیان دیدگاه های خود در موضوعات مختلف مرتبط با حوزه های علمیه پرداخت.

 

وی با تاکید بر این که باید برای هجرت طلاب و فضلای حوزه از قم فکری شود، خواستار حمایت ویژه از طلابی شد که از قم هجرت می کنند.

 

حاج سید مهدی فال اسیری همچنین لزوم ارتقای علمی، فرهنگی و رفاهی حوزه های علمیه شهرستان ها را مورد تاکید قرار داد و خواستار مدیریت و نظارت بر بودجه های حوزه های علمیه شهرستان ها شد.

 

وی ارائه الگوهای موفق علمی و تبلیغی را امری لازم در حوزه های علمیه دانست و انتقال مطالبات رهبری و مراجع به طلاب را امری مهم قلمداد کرد. (1)

 

استاد حوزه فارس در اجلاسیه جامعه مدرسین: هجرت طلاب به شکل جدی دنبال شود 

 

مطالبات مقام معظم رهبری و مراجع عظام برای طلاب جوان تبیین شود و آنها باید تکلیف خود را در خصوص این منویات بدانند.

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری «حوزه»، حاج سید مهدی فال اسیری در دهمین اجلاسیه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و علمای بلاد در مدرسه امام کاظم(ع) قم گفت: مدیران و علما باید در زمینه هجرت طلاب از قم راهنمایی داشته باشند.

وی افزود: یکی از مسایلی که در عرصه آموزشی باید به آن پرداخت، مساله کیفیت آموزش در حوزه است که باید کیفیت محور باشد.

حاج سید مهدی فال اسیری اظهارکرد: یکی ازمسایلی که باید مورد توجه واقع شود، آن است که آیا خانه سازی طلاب با شرط ملکیت با اصل هجرت سازگار است یا استیجاری؟ زیرا وقتی طلاب در یک شهر ساکن شدند با توجه به شرایط زندگی و خانوادگی هجرت را برای آنها مشکل می کند.

این استاد حوزه فارس خاطرنشان کرد: از جمله مهمترین مسایلی که طلاب باید به آن توجه کنند مساله تهذیب نفس و رعایت زی طلبگی است؛ عدم درک و باور صحیح از حوزه دین و توحید مهمترین مشکل جامعه امروز است و برای حل این مشکل عظیم باید از توان حوزویان اجرا شود و طلاب باید در سراسر کشور حضور یابند.

وی افزود: مطالبات مقام معظم رهبری و مراجع عظام باید برای طلاب جوان تبیین شود و آنها باید تکلیف خود را در خصوص این منویات بدانند.

حاج سید مهدی فال اسیری اظهارکرد: در شهرستان ها، حوزه های علمیه حضور دارند و همه حوزه ها نیز دارای مدیر و اساتید هستند؛ حال سوال این است که چرا شورای استانی، انتصابی است و بازنگری انجام نمی شود و از منابعی که همیشه از آنها سوال می کردیم سوال کنیم. (2)

 

استاد حوزه علمیه فارس مطرح کرد؛ لزوم حمایت بیشتر حوزه از طلاب طرح هجرت

 

حاج سید مهدی فال اسیری با انتقاد از حضور زیاد طلاب در شهر قم خواستار توجه بیشتر حوزه های علمیه و حمایت مسؤولان حوزوی از طلابی شد که در طرح هجرت شرکت می کنند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، حاج سید مهدی فال اسیری استاد حوزه علمیه فارس در دهمین اجلاسیه جامعه مدرسین و علمای بلاد که پیش از ظهر امروز در سالن همایش های بین المللی رسول اعظم(ص) مدرسه علمیه امام کاظم(ع) برگزار شد، با اشاره به مطالباتی از مدیریت و مسؤولان شورای عالی حوزه های علمیه اظهار داشت: واقعا ما چه برنامه های برای سطح علمی و اخلاقی و حوزه ای شهرستان ها داریم؟ و در حوزه شهرستان ها و بویژه نصاب کلاس ها اولویت با کمیت است یا کیفیت؟ و ظاهرا کیفیت فدای کمیت می شود.

 

وی افزود: حوزه هایی که امروز در مورد تشویق قرار می گیرد، اکثرا تحت برنامه نیستند و بنده سؤال می کنم بودجه ها چگونه توزیع می شود؟ و با چه شیوه ای مراجع معظم را در جریان برنامه های حوزه های علمیه شهرستان ها قرار می گیرند؟ و آیا ساختن خانه در قم برای طلاب با اهداف هجرت سازگار است؟ به عقیده من طلابی که در طرح هجرت شرکت می کنند بیشتر باید مورد حمایت حوزه قرار بگیرند.

 

حاج سید مهدی فال اسیری با بیان اینکه در الگوهای معرفی شده از طرف حوزه باید ویژگی های امام راحل و رهبری مورد نظر قرار بگیرد، یادآور شد: در بین بزرگان جدید و قدیم چه شد که در ثروت و شهوت نلرزیدند و زی طلبگی را رعایت کردند و کسانی که اسیر مظاهر مادی نشدند چه کسانی بودند؛ اگر می دانیم همه آنها را معرفی کنیم.

 

وی تأکید کرد: به عقیده من بزرگترین مشکل جامعه حوزوی ما عدم درک باور از اصول دین و بویژه توحید است و برای حل این مشکل عظیم ما در حوزه فارس برنامه هایی داشتیم که در اجرا با کارشکنی های برخی متوقف شود ولی با همت جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در سطح کشور و حتی خارج مرزها قابل اجرا است.

 

استاد حوزه علمیه فارس با طرح سؤالی مبنی بر اینکه تا چه اندازه مطالبات رهبری ومراجع به حوزه ها انتقال داده شده است خاطرنشان کرد: حوزه علمیه نیاز به بازنگری و تحول دارد و این مسأله نیازمند جایگزین شدن برخی افراد بجای افراد دیگر است، بنابراین باید همه تلاش خودمان را با پاسخ به این سؤالات برای حوزه انقلابی داشته باشیم. (3)

 

منابع خبر :

1 : سایت جامعه مدرسین حوزه علمیه قم

2 : سایت خبرگزاری حوزه(حوزه نیوز)

3 : خبرگزاری رسا