23 آذر ,1396

تئاتر تعزیه شهادت حضرت زهرا (س) اسفندماه در نی‌ریز روی صحنه می‌رود

     گروه نمایشی و تعزیه میعاد صحنه با حضور در بیت آیات عظام فال اسیری با حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید مهدی فال اسیری دیدار و گفتگو کردند.

علیمردانی مسئول هماهنگی گروه تعزیه‌خوانی میعادصحنه در این نشست ضمن تقدیر و تشکر از حمایت همه‌جانبه حاج سید مهدی فال اسیری از برنامه‌های هنری با تأکید بر اعمال مدیریت و کارشناسی فرهنگی و مذهبی با محوریت ایشان در اجرای برنامه‌های تعزیه‌خوانی و نمایش‌های مذهبی خاطرنشان کرد: تمامی نھادھای فرهنگی

شهرستان نی‌ریز با ظرفیت‌های خود باید دست در دست یکدیگر گذاشته و برای اعتلای فرهنگ این شهرستان تعامل داشته باشند.

 علیمردانی مسئول هماهنگی گروه نمایشی معاد صحنه، با اشاره به  تاریخچه تعزیه، گفت: تعزیه یا شبیه‌خوانى در اصل نمایشى بر مبنای  قصه‌ها و روایات مربوط به زندگى و مصائب خاندان پیامبر اسلام و به‌خصوص وقایع ماه محرم سال 61 هجرى در کربلا و شهادت امام حسین (ع) و خاندانش و همچنین شهادت حضرت زهرا (س)  است.

وی از جنبه دیداری و شنیداری تعزیه یادکرده و بیان کرد: ویژگی و خاصیت دیگر شبیه‌خوانی، جنبه مذهبی آن است که موردعلاقه و ارتباط قلبی عامه ایرانیان است.

وی درباره برنامه‌های در دست اجرای این گروه نیز بیان کرد: این گروه که متشکل از جوانان هنرمند شهر می‌باشد با اجرا چند برنامه تعزیه‌خوانی در سطح شهر توانسته رضایتمندی مردم را به دنبال داشته باشد؛ و در اسفندماه سال جاری نیز نمایش تعزیه حضرت زهرا به کارگردانی سپهر شعبانی و اجرا 11 نفر از هنرمندان جوان به روی صحنه خواهد رفت که در این نمایش تعزیه حوادثی ازجمله آتش کشیدن درب خانه حضرت زهرا(س) و درد دل‌های حضرت زهرا(س) با حضرت محمد (ص) و ... به تصویر کشیده خواهد شد.

حاج سید مهدی فال اسیری هم بابیان اینکه بستر اصلی هنر تعزیه‌خوانی، در بحث عاشورا و کربلا است افزود: تعزیه ازجمله هنرهایی است که به دلیل استقبال زیاد مردم از این هنر، آثار تربیتی و معنوی آن قابل قیاس با سایر هنرها نیست.

وی افزود: به دلیل نقشی که هنر نمایش تعزیه در معرفی جلوه بی‌نظیر سالار شهیدان، اهل‌بیت و اصحاب ایشان در کربلا دارد، باید این هنر دینی در شهرستان موردتوجه قرار گیرد.

وی افزود: این رویکردهای فرهنگی باید به شیوه هنرمندانه اجرا شود و برای زنده نگه‌داشتن فرهنگ عاشورایی از هیچ‌چیز نباید دریغ کرد.