23 آذر ,1396

حجت الاسلام حاج سید مهدی فال اسیری:

در ملاقاتی که با حضرت آیه ا... ایمانی داشتم به ایشان عرض کردم به‌عنوان نماینده ولی‌فقیه به بنده بفرمائید نی‌ریز را ترک کنم تا ان‌شاءا... مشکل برطرف شود امّا متأسفانه ایشان نپذیرفتند و وظیفه همچنان باقی است
 
همان‌گونه که مطلعید پس از موضع‌گیری‌های اخیر حاج سید مهدی فال اسیری در خصوص مسائل مختلف خصوصاً تصمیم ایشان به کناره‌گیری از مسائل جاری شهرستان سؤالات و شبهات زیادی در سطح جامعه منتشر گردید، برخی از همین سؤالات و سخنان در جلسه اخیر پرسش و پاسخ توسط امام‌جمعه محترم مطرح گردیده که باعث شد در چند روز گذشته سیلی از سؤالات به دفتر نشریه به‌صورت مکتوب، شفاهی و یا الکترونیکی ارسال گردد. لذا بنا به رسالت خود تصمیم گرفتیم که جهت تنویر افکار عمومی با ایشان مصاحبه‌ای کوتاه داشته باشیم تا پاسخ خیلی از سؤالاتی که در مورد ایشان مطرح‌شده از زبان خودشان بشنویم:
شهر سبز: ضمن تشکر از حضرت‌عالی که وقت خود را در اختیار ما گذاشتید، به‌عنوان اولین سؤال در فرمایشات امام‌جمعه محترم نی‌ریز سؤالاتی مطرح‌شده و مصرانه خواسته‌شده که مردم از شما بپرسند تا مسئله روشن شود، ازجمله در مورد جمله‌ای که شما فرموده بودید "ایشان به شما مطلبی گفته‌اند" و ازآن‌پس دیگر شما به مصلّا نرفته‌اید لطفاً در این خصوص توضیح دهید:
*دقیقاً در اسفند 1389 بود که در خدمت ایشان در محل مصلّا بودم که ایشان فرمودند: اخوی در تصرف برخی از جاهای مصلّا زیاده‌روی کردند و از قدرت خود استفاده کرده‌اند که من می‌دانم کجاها است و من آنجاها توقّف نمی‌کنم! که این موضوع را در محضر حضرت آیه ا... ایمانی نماینده ولی‌فقیه در استان فارس مطرح کردم ولی ایشان فرمودند من منظورم امامزادگان بود نه مصلّا! که این خود اصل قضیّه را تأیید می‌کند و فایل صوتی کامل آن جلسه موجود است.
شهر سبز: ایشان فرموده‌اند که خانواده ما حدود 300 سال است که در نی‌ریز هستند و قبورشآن‌هم هست و خانواده شما بیش از 70 سال سابقه در نی‌ریز ندارید و میهمان شهر ما هستید، شما چه برداشتی از این مطلب می‌کنید؟
* بحث ما بر سر این‌که چه کسی زودتر به نی‌ریز آمده و چه کسی دیرتر نیست بحث بر این است که چرا بدهیّات را قبول نمی‌کنید و چرا برای رفع اختلافات حاضر به اجرای صورت‌جلساتی که خود امضاء کرده‌اید هم نیستید؟!
شهر سبز: ایشان فرموده‌اند که ما وارث اختلافات گذشته از سال 42 هستیم و خودمان موجب اختلاف نبودیم تا چه اندازه این مطلب را قبول دارید؟
*مسائل موردبحث ما یا مسائل شرعی است مانند قبله و غصب و یا مسائل اجتماعی مانند بیمارستان و ... و تصور نمی‌کنم این‌ها مربوط به گذشته و آباء اجداد باشد.
شهر سبز: آیا بعد از انقلاب در نی‌ریز اقامه نماز جمعه می‌شد یا اینکه از دی‌ماه 1358 یعنی پس از قریب به یک سال بعد از انقلاب شروع‌شده است؟
*بله پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی به رهبری بزرگ رهبر عالم عارف فرزانه امام خمینی(ره) در سراسر کشور در شهرستان‌ها ائمه جمعه منصوب و به اقامه نماز جمعه پرداختند ولی در شهرستان نی‌ریز و داراب، امام به احترام وجود مرحوم آیه ا... فال اسیری(ره) در نی‌ریز و مرحوم آیه ا... نسابه(ره) در داراب امام‌جمعه نصب نکردند لذا در داراب حضرت آیه ا... نسابه، حجت‌الاسلام‌والمسلمین یزدان‌پرست را منصوب کردند و حکم ایشان از حضرت آیه ا... نسابه بود ولی در نی‌ریز حضرت آیه ا... حاج سید محی‌الدین فال اسیری تا دی‌ماه 1358 خود در مسجد جامع کبیر اقامه جمعه می‌فرمودند
شهر سبز: ایشان فرموده‌اند که: اگر ما دوتا روحانی باهم بحثی داریم نباید این‌طور بر منبر حرف بزنیم؛ بیایید در خانه بنشینیم باهم صحبت کنیم، آیا شما با این کار مخالفید؟
* ما در بیت ایشان هم دوتایی نشستیم فایده‌ای نداشت، با فرماندار آن زمان و اطلاعات و نماینده و برخی روحانیون شهر هم نشستیم، با تبلیغات و... نشستیم، با نماینده ویژه رهبری حجت‌الاسلام‌والمسلمین رحیمیآن‌هم نشستیم، با نماینده ولی‌فقیه در استآن‌هم نشستیم و بعضاً صورت‌جلسه هم نوشتیم و امضاء هم کردیم امّا!!!!
شهر سبز: ایشان فرموده‌اند که حاضرند در حضور دادگستری، فرمانداری و همه‌ مردم بنشینند و اگر شما طلبی از ایشان دارید به شما بدهند ولی اگر طلبکار نیستید مدعی ایشان نباشید، نظر شما در این خصوص چیست؟ آیا طلبی دارید؟
*ایشان هم به‌خوبی می‌دانند که ما بحمدا... در هیچ تاریخی باوجود دارا بودن موقعیت‌های ویژه، هیچ مالی برای خود نیندوخته‌ایم که بر سر آن دعوایی داشته باشیم نه مرحوم آیه ا... حاج سید محی‌الدین و نه مرحوم آیه ا... حاج سید فخرالدین و ان‌شاءا... نه حقیر، گرچه در برخی موارد تلاش‌های دلسوزانه دادگستری و فرمانداری هم به‌جایی نرسید!
شهر سبز: ایشان از این‌که شما گفته‌اید آقای فقیه نماینده ولی فقیه نیست ناراحت شده‌اند و فرموده‌اند من از این صحبت راضی نیستم. شما چه توضیحی دارید؟
*نمایندگی امری ذاتی نیست و مانند وکالت قابلیت عزل و نصب دارد لذا نماینده باید صراحتاً منصوب باشد و تمام نمایندگان رهبری در داخل و خارج کشور در حکم آن‌ها تصریح‌شده است و فکر نمی‌کنم این مطلب قابل ناراحت شدن باشد، به‌راحتی حکم نمایندگی ولی‌فقیه برای خود را ارائه و این غائله را ختم فرمایند و من در همین‌جا پیشنهاد می‌کنم شما از ایشان بخواهید تا کپی آن را در اختیار شما قرار دهند و شما آن را برای اطلاع عموم چاپ کنید و برای نشان دادن صداقت خود همین حکم امامت جمعه ایشان را که در کتاب گلواژه ها چاپ‌شده را به شما می‌دهم تا انتشار دهید.
شهر سبز: در مورد مسئله بیمارستان ایشان می‌فرمایند کارشناس بیاید هر نقطه‌ای که کارشناس معین کرد ما هم روی سرمان می‌گزاریم و قبول داریم آیا شما نظر کارشناس را قبول ندارید؟
*اتفاقاً ما از اوّل بحثمان این بوده که هرکجا را کارشناسان بگویند، به دنبال آن‌هم کارشناسان آمدند و از بین 9 نقطه در تمام اطراف شهر بالای آسیاب خبار را انتخاب کردند و 2 بار دیگر هم گروه‌های کارشناسی آمدند و تأیید کردند پس‌ازآن از سازمان بازرسی کل کشور آمدند و تأیید کردند و درنهایت در ویدئوکنفرانسی که با حضور آقای دکتر ایمانیّه و تمامی معاونین و کارشناسان و شورای تأمین شهرستان نی‌ریز و مسئول شبکه بهداشت و مسئول خیّرین سلامت و 3 نفر به نمایندگی از طرف امام‌جمعه محترم(آقای سید حسین فقیه، آقای فرغت، آقای حاج حسین زارعی) و حقیر تشکیل و تصویب شد و تاریخ کلنگ زنی آن برای روز میلاد حضرت امیر(علیه‌السلام) مشخّص(فیلم آن قاعدتاً باید در شبکه بهداشت و دانشکده علوم پزشکی شیراز باشد) و در موعد مقرر با حضور معاونت دکتر ایمانیّه مراسم کلنگ انجام شد، ناگهان آقای دکتر ایمانیه پس از تأخیر چندماهه، اعلام کردند من به‌عنوان اعلم کارشناسان اعلام می‌کنم این محل مناسب نیست و ظرف دو ماه آینده محل را مشخّص و کلنگ زنی و شروع می‌کنیم (که هنوز ظاهراً دو ماه نشده است و عدد روزهای این ماه‌ها شاید عدد روزهای قیامت باشد!) خوب ما قبول داریم نظر کارشناس محترم آن‌هم از نوع اعلمش، فقط بحث اینجاست که این کسانی که این 5/18 هکتار زمین را به‌شرط ساخت دوساله در همان مکان داده‌اند و این در وکالت‌نامه‌هایشان نیز موجود است، لذا به‌حکم المؤمن اذا وعد وفا زمین این عزیزان را عودت نمایید تا بیش از این اعتماد مردم از بین نرود.
شهر سبز: در باب اختلاف در مسئله قبله ایشان می‌فرمایند پس از جلسه در حضور نماینده ولی‌فقیه در استان، آقایان آمدند و قبله را به طریق علمی مشخّص کردند، سؤال اینجاست که چرا مسئله در اجتماع حل‌نشده؟
*بله قسمت اوّل که مربوط به آیه ا... ایمانی بود با تشریف‌فرمائی آقایان حجج‌اسلام رضوی اردکانی و سقاچی به همراه یک خانم دکتر و یک آقای دکتر از دانشگاه و تعیین قبله صحیح علمی مساجد و بعضی از نمازخانه‌ها و حسینیّه ها و ابلاغ آن توسط آیه ا... ایمانی به‌خوبی انجام شد امّا قسمت دوّم که قرار بود هر دو نفرمان همراه هم یک‌شب در هر یک از این مکان‌ها همراه نمازگزارانمان به قبله صحیح نماز بخوانیم که به پیشنهاد بنده ایشان امام جماعت باشند و من هم هر دونماز را به ایشان اقتدا کنم اجرا نشد! که شما می‌دانید این عمل در ایجاد و تحکیم وحدت در سطح شهر و بلکه شهرستان چه آثار بزرگی دارد.
شهر سبز: ایشان در مورد امام زادگان شاهزاده حسن و شاهزاده حسین فرموده‌اند سندی دارند(ظاهراً پلاکی از طلا)، آیا این دلیلی بر اثبات امام‌زاده بودن امام زادگان نیست؟ نظرتان چیست؟
*اولاً هیچ‌کس به هیچ امامزاده‌ای حق توهین کردن ندارد و فرزندان ائمه اطهار (علیهم‌السلام) اگر در طریق پدرانشان باشند واجب‌التعظیم هستند. ثانیاً اگر این پلاک حاوی شجره‌نامه این بزرگواران است با عکس‌برداری از آن و قاب کردن و در صحن امامزاده آویزان کردن، اگر شبهه‌ای هم باشد حل می‌شود مانند بسیاری از امام زادگان ازجمله امامزاده اسماعیل قبل از سروستان.
شهر سبز: ایشان فرمودند من رئیس شورای فرهنگی هنری هستم، امام‌جمعه شهر من هستم، متولی فرهنگ شهر منم. یا شما با این عناوین و مناصب مشکلی دارید؟
*این عناوین هرکدام مسئولیت انسان را زیادتر می‌کند و ما نه‌تنها با این عناوین مشکلی نداریم بلکه حاضریم (همانند تمامی ارگان‌ها و دوایر دولتی که به آن‌ها اعلام کردیم در جهت هدف‌گذاری رهبر فرزانه انقلاب تحت عنوان سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی هرگونه برنامه که دارید ارائه دهید تا شمارا در حدّ توان یاری کنیم) هر برنامه مدوّنی که درزمینه تعالی شهرستان داشته باشند با آغوش باز یاری کنیم.
شهر سبز: ایشان فرموده‌اند مجمع معظمین شعائرا... پایه و اساسی ندارد. پاسخ شما در این خصوص چیست؟
* این هم از الطاف ایشان نسبت به مسائل فرهنگی شهر است و الا پایه و اساس مجمع معظّمین شعائرا... مساجد و حسینیّه ها و هیئاتی هستند که همه آن‌ها از طرف نظام جمهوری اسلامی مجوّز دارند!
شهر سبز: ایشان در خصوص صحبت‌ها و موضع‌گیری‌های اخیر شما فرموده‌اند: (با عرض پوزش عین نقل‌قول ایشان را مطرح می‌کنیم) تو چه‌کاره بودی که از من مؤاخذه می‌کنی، اعلم علما منم، مجتهد منم... تو چه‌کاره بودی که گفتی آقا استنکاف کرده به تو چه ربطی دارد؟ الآن‌هم که در مسجد هستی باید با اجازه متولی باشد، یک‌قدم برداری طلبه‌ات هم نمی‌تواند نماز بخواند، این سؤال برای برخی پیش‌آمده که واقعاً شما در این شهرستان چه‌کاره‌اید؟
*ِاگر کلکم راع و کلکم مسئول عن رعیته صحیح باشد، بنده کمترین راعی هستم و اگر صحیح نباشد واقعاً هیچ‌کاره؛ و امّا در مورد عالم و اعلم در روایات مأثوره از اهل‌بیت مطالب و ضوابطی را مشخّص فرموده‌اند که خود ایشان انشاءا... بر آن واقف‌اند و معمولاً علماء و بزرگان با الاحقر، کمترین و یا العبد خود را معرفی می‌کنند!
شهر سبز: ایشان فرموده‌اند من حاضرم مناظره کنم، آیا شما نیز حاضرید؟
* البته گرچه موضوع مناظره را بیان نفرموده‌اند که آیا ازنظر علمی است، خدماتی است، یا مسائل اجتماعی، علی ایِّحال باوجودی که برای جوّ اجتماع مناسب نمی‌دانم ولی در صورت تقاضای ایشان و حضور خبرگان اهل علم، حاضرم.
شهر سبز: ایشان به نقل از مرحوم پدرشان فرموده‌اند: تمام بازار از چنار شاهی تا بیاید بالا یک نفر بهایی نداشت. آیا شما خلاف این را گفته‌اید؟
* اگر کسی چیزی گفته باشد حتماً منظورش تسلّط بهائیّت بر مصادر اصلی شهر و اختلاط بهائی با مسلمان بوده است کما اینکه هنوز برخی از آثار آن موجود است مثلاً ازدواج هائی که بین مسلمانان و بهائی‌ها شده، چه کسی و با کدام مجوّز شرعی عقد آن‌ها را جاری کرده است یا اگر به دقّت نگاه کنیم می‌بینیم در زمان ثبت فامیلی‌ها تقریباً اکثر فامیل‌های بامعنی و سنگین را بهائیها برای خود انتخاب کرده‌اند و اسامی سبک و بعضاً مسخره‌آمیز را برای مسلمانان! و یا اینکه یک داروخانه مسلمان در این شهر نبود! یک قصابی مسلمان نبود! و...
شهر سبز: ایشان فرموده‌اند: من تاریخ نی‌ریز هستم، شما غریبید، شما خبر ندارید، نامه دستتان نیست، آثار را نمی‌دانید در این مورد چه می‌فرمایید؟
* ا...‌اعلم چه عرض کنم.
شهر سبز: شایعه‌ای است که شما می‌خواهید از نی‌ریز بروید و به همین خاطر اعلام تعطیلی برنامه‌هایتان را کردید، صحیح است؟
*خیر، اولاً اعلام تعطیلی برنامه‌ها به خاطر ایجاد فضای باز برای فعالیت‌های عزیزان می‌باشد و ثانیاً آنچه برای بنده ایجاب وظیفه نی‌ریز آمدن و ماندن نمود هنوز باقی است و لذا بنده ان‌شاءا... رفتنی نیستم.
شهر سبز: اگر مطلبی دارید بفرمائید.
*ضمن تشکر مجدد از شما و همه همکارانتان، گفتن یک نکته شاید خالی از لطف نباشد و آن اینکه در ملاقاتی که با حضرت آیه ا... ایمانی داشتم به ایشان عرض کردم به‌عنوان نماینده ولی‌فقیه به بنده بفرمائید نی‌ریز را ترک کنم تا ان‌شاءا... مشکل برطرف شود امّا متأسفانه ایشان نپذیرفتند و وظیفه همچنان باقی است.