29 بهمن ,1396

احداث جاده خرامه نی‌ریز - خروج شهرستان خرامه از بن‌بست

با حضور آیت‌الله فقیه امام‌جمعه و حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید مهدی فال اسیری و مسئولین استانی و شهرستان‌های خرامه و نی‌ریز، مراسم کلنگ زنی فاز اول جاده خرامه نی‌ریز به طول 40 کیلومتر و بااعتباری بالغ‌بر 44 میلیارد تومان آغاز شد

حجت‌الاسلام محمد صباحی امام‌جمعه خرامه در این مراسم گفت: این کلنگ زنی مشتی کوبنده از سوی نظام به شیاطین غرب و در رأس آن‌ها آمریکاست چراکه تحریم هیچ‌گاه نمی‌تواند جلوی پیشرفت جمهوری اسلامی را بگیرد.

آیت‌الله سید محمد فقیه امام‌جمعه نی‌ریز با اشاره به سالروز ولادت امام حسن عسکری (ع)، تقارن مراسم کلنگ زنی با  این روز عزیز را مبارک خواند و گفت: امیدوارم که این تلاش‌ها برای خدمت به مردم ادامه داشته باشد، آینده‌نگری این جاده را در نظر بگیرید، مردم نی‌ریز در همه امور با شما همکاری خواهند داشت.

حسن‌زاده عضو هیئت‌مدیره شرکت جهاد نصر کرمان نیز به معرفی این شرکت پرداخت و فعالیت 4000 نیرو، 1000 دستگاه ماشین‌آلات، 1500 کیلومتر پروژه راه‌سازی، تحویل 100 روزه 50 کیلومتر از کمربندی کرمان، 150 میلیون تن کار معدنی و 500 کیلومتر پروژه جاده‌ای در دست اجرا را از مهم‌ترین فعالیت‌های شرکت برشمرد.

سید محمد احمدی استاندار فارس احداث جاده خرامه نی‌ریز را عامل خروج شهرستان خرامه از بن‌بست عنوان کرد و گفت: تلاش‌های بی‌وقفه نماینده مردم در مجلس و توجه خاص دولت تدبیر و امید به این شهرستان باوجود تحریم‌های شدید، دست در دست یکدیگر می‌دهد تا تمام تلاش خود را برای خدمت به این مردم به‌کارگیریم.

وی به تخصیص اعتبارات استانی به بخش عمران و توسعه اشاره کرد و گفت: تشکیل شرکت عمران و توسعه در شهرستان خرامه می‌تواند در سال‌های آینده نیاز جوانان را در سطح شهرستان برآورده کرده تا از امکانات منطقه به نحو احسن استفاده شود.

صدیقی فر معاون شرکت ایمیدرو و رییس طرح‌های زیربنایی این سازمان به بیان وظایف این شرکت پرداخت و اظهار داشت: الگوی کاری شرکت ایمیدرو به این‌گونه است که پس از تأمین اعتبار و تخصیص بودجه، کار به پیمانکار تحویل داده می‌شود تا پروژه به سرانجام برسد، در تأمین اعتبار جاده خرامه نی‌ریز هیچ مشکلی وجود ندارد و 40 درصد اول جاده را با موفقیت به پایان خواهیم رساند.

دکتر داریوش  اسماعیلی نماینده مردم خرامه، سروستان و کوار در مجلس شورای اسلامی ضمن گرامیداشت ایام پیروزی انقلاب اسلامی بیان داشت: دهه مبارک فجر یادآور شخصیت رهبری است که درراه حق بی‌وقفه تلاش کرد و به همه جهانیان نشان داد که نظام حق می‌تواند بهترین نظام در جهان باشد.

وی ضمن تشکر از مسئولان کشوری، استانی و شهرستانی که در به ثمر رساندن این حرکت بزرگ تلاش داشتند اضافه کرد: در یک مقطعی، اطلاعاتی به سازمان محیط‌زیست داده بودند که مردم مخالف اجرای این پروژه هستند، شورای شهر خرامه در کمتر از 48 ساعت بیش از 85 مهر شورا را از مسیر نی‌ریز خرامه و داریون جمع‌آوری کرد که این حرکت به‌موقع جای تقدیر دارد.

اسماعیلی به تصویب کمیسیون 215 این پروژه در سال 92 و اختصاص 40 درصد سهم ایمیدرو و 60 درصد وزارت راه و شهرسازی اشاره کرد و گفت: فاز اول این پروژه 108 کیلومتری به طول 40 کیلومتر از امروز آغاز خواهد شد و مطالعات فاز دوم و سوم نیز در حال اجراست.

این نماینده مجلس ادامه داد: در جدول 19 بیش از 56 پروژه وجود دارد که یکی از آن‌ها پروژه جاده خرامه نی‌ریز است تا امروز هیچ‌یک از این پروژه‌ها نتوانسته بودجه‌ای را از این جدول بگیرد اما به لطف خدا و پیگیری‌های انجام‌شده مبلغ 10 میلیارد تومان با موافقت سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی به اعتبارات این پروژه اضافه شد.

وی محورهای مواصلاتی را یکی از مهم‌ترین راه‌های پیشرفت شهرستان عنوان کرد و افزود: با افتتاح دو پروژه بزرگ جاده نی‌ریز خرامه و جاده خاوران ارسنجان خرامه، شهرستان ما به یک چهارراه ارتباطی بزرگ تبدیل خواهد شد.

اسماعیلی ارتباط این پروژه را با ایمیدرو تشریح کرد و گفت: ایمیدرو توسعه راه‌های ارتباطی برای بهره‌برداری از معادن را فراهم می‌کند که با توجه به وجود مجموعه معدنی بهرام گور در نی‌ریز که با معادن گل گهر، بزرگ‌ترین معادن سنگ‌آهن ایران قابل‌مقایسه است، این همکاری با وزارت راه و شهرسازی انجام شد.

این نماینده مجلس ادامه داد: برنامه جامعی را برای معادن سنگ‌آهن در نظر گرفته‌ایم تا سنگ‌آهن بهرام گور با تولید شمش و میلگرد وارد بازار شود؛ یکی از محل‌هایی که برای کارخانه آن پیش‌بینی‌شده، خرامه است چراکه با توجه به محرومیت شهرستان و نزدیکی به مرکز استان این کار شدنی است.

در پایان مراسم، با حضور، معاونین وزارت راه و شهرسازی، نماینده مردم در مجلس، معاون شرکت ایمیدرو، استاندار فارس و جمعی از مسئولین کشوری، استانی و مردم شهرستان‌های خرامه  و نی‌ریز، مراسم کلنگ زنی جاده خرامه نی‌ریز برگزار شد.

 

گفتنی است که جاده خرامه- نی‌ریز مسیر 230 کیلومتری نی‌ریز به شیراز را به 180 کیلومتر تقلیل خواهد داد.