29 بهمن ,1396

آیت الله فقیه در پنجمین جلسه  اقامه نماز بر اساس قبله صحیح در مسجد جامع کبیر عنوان کرد:

باید همه به قبله صحیح نماز بخوانند و واجب هم هست اگر کسی اعتنا نکند نمازش باطل است، شوخی هم ندارد، نمی شود که با قبله شوخی کنی حتما باید رو به قبله باشد

سخنرانی حجه الاسلام فال اسیری. مسجد جامع کبیر.

یکی از نعمتهایی که شکر مکرر لازم هست هم به صورت فکری و هم به صورت عملی دقت حضور و روشنایی زمینه برای انجام وظیفه است. خداوند متعال این نعمت را در آستانه دهه فجر به ما عنایت کرد که یکی از زمینه های غبارآلودی که دشمنان می توانستند برای ایجاد تفرقه و برای ماهیگیری خودشان استفاده کنند. به برکت دهه فجر انقلاب الحمدالله این روشنایی و حضور حاصل شد و با همت و همراهی حضرت آیت الله فقیه امام جمعه محترم و این نعمت به حمدالله در سراسر دهه فجر جریان خواهد داشت و تا آخر بهمن و با پیروزی انقلاب ادامه خواهد داشت . لذا ما شاکر هستیم خداوند متعال را و شکر می کنیم هم در لسان انجام می دهیم و هم در عمل ان شاء الله این شکرمان را نشان خواهیم داد الحمدالله خداوند توفیق داد که ما در مکانی که قطعا بیش از هزارسال سابقه نماز خواندن دارد و سالهای سال سابقه اعتکاف دارد مردان بزرگی و کسانی که توانسته اند لیاقت شهادت پیدا کنند و قطعا توانستند لیاقت درک حضور حضرت حجت(عج) پیدا کنند، در این مکان به عبادت و راز و نیاز در درگاه الهی مشغول شدند انشاء الله از معنویات آنها امشب توانسته ایم استفاده کنیم من می خواهم یک نکته را متذکر شوم. این مسئله ظاهرا برای بعضی از عزیزان خیلی جا نیفتاده ان شاء الله خداوند قسمت کند حج و عتبات عالیات مشرف شوید  آنهایی هم که مشرف شدید مکررا توفیق تشرف با معرفت خداوند به همه شان عنایت کند.

انشائ الله همگی موفق بشیم حرم مطهر حضرت امیر (ع) - و توفیق نماز خواندن در صحن حضرت امیر (ع)   را پیدا کنیم آیا در آنجا مستقیم نماز بخوانیم یا کج ؟. در  مسجد کوفه که پیغمبر و هم ائمه اطهار آن جا نماز می خواندند وعلاوه بر تجهد  برنامه هایی ویزه در آنجا داشتند آنجا نیز مایل می ایستند . خوب این هم چیز مهمی نیست گاهی بعضی وقتها  گوشه و کنار هنوز شنیده می شود که این قضیه برای بعضی ها یک ذره سقیل  است  نه من آن شب اصل مطلب را گفتم بالاخره انسان مسلمان بعد از جریان اصول دین باید تسلیم باشد آنجایی که ما باید چون و چرا داشته باشیم و دنباله رو آن باشیم  در راه اصول دین است.

وی گفت ما باید دنباله رو همان  پیرزنی باشیم که حضرت رسول (ص)از او سؤال فرمودند که خدا را چه جوری شناختی داشت؟ با دوک پشم می رشت، دوک را ول کرد دوک وایساد، عرض کرد خدمت رسول الله(ص) که همینجورکه این دوک گردانند می خواهد تا بچرخد این عالم هم قطعا یک گرداننده ای دارد. پیرزن بی سواد بود و درحد سواد خودش برای توحیدش دلیل داشت که حضرت سفارش فرمودند: که ایکم به دین العجائز که شماها به اندازه  همین پیرزن دینتان محکم باشد .

حالا این که الحمدالله همه شماها این جور هستید ولی  این مطلب جهت کسانی است که در گوشه و کنار و در جمع ماها نیستند و گاهی یک وقت هایی یک سروصداهایی که شنیده می شود . اینها بدانند آنجایی که باید سروصدا بدهند ، آنجایی که باید سؤال کنند آنجایی که بایستی تحلیل کنند آنجا که بایستی از عقل خود استفاده کنند: اصول دین است . در فروع دین فقط تسلیم جایز است.بالاخره وقتی که این روحانیت دارند با هم  مسئله ای را اعماع می کنند . هم اقدام می کنند  و هم عمل می کنند دیگر حجت برای هیچکس باقی نمی ماند و ان شاءالله به حول و قوه الهی دیگر این مساله توی شهر به هیچ وجه شنیده نخواهد شد به گوش نخواهد رسید برکاتی هم خواهد داشت. و ان شاءالله در آینده شاهدش خواهید بود و حرکات وسیعی در زمینه های مختلف که کوچکترین آنها بحث نمایندگی مجلس شورای اسلامی  در دوره بعد است که با همت امام جمعه محترم شروع کردیم که به سرانجام خواهیم رساند .  

 سخنرانی امام جمعه

امیدواریم خداوند به همه ما توفبق عنایت کند و به آقا هم لطف عنایت کند که این پیشنهاد را عملی کردند و تاکید کردند. شکر می کنم که ایشان مصر شدند که حتما علنا نشان داده شود که مردم دیگر شبهه ای چیزی در دلشان نباشد قبله یکی هست و راه هم یکی است البته قدیم مثل الان دقیق نبوده الان شما دیدید تو حضرت معصومه انحراف دارد به طرف راست قبور ائمه و علما هست. آنجا آقای شبیری نماز می خوانند آنجا مایل به دست راست است الان منظم درست کردند درب آیت الله بروجردی هم دیدید همین جوری هست. علی ای حال؛ این مساله شرعی هست و تحقیق هم واجب است. این شبهه ای برای کسی اصلا ندارد لذا باید همه به قبله صحیح نماز بخوانند و واجب هم هست اگر کسی اعتنا نکند نمازش باطل است، شوخی هم ندارد، نمی شود که با قبله شوخی کنی حتما باید رو به قبله باشد. لذا من تشکر می کنم از ایشان که زحمت کشیدند مصر شدند ما هرچه بود گفتیم ان شاءالله موفق و مؤید باشید و آنهایی که بدخواه این شهر هستند و برای ازبین بردن این شهر و آبادانی اش کوشیدند ان شاءالله که با شکست مواجه شوند و مردم دست به دست به دست هم بدهند پشتیبان هم شوند تا ما بتوانیم مشکلات شهر را به خواست خداوند حل کنیم. این گرفتاری هایی که ما داریم به خاطر این است که یک نماینده قوی ما می خواهیم که در مرکز از ما دفاع کند . نماینده خرامه به من گفت: این همه سرمایه دارید گفت آب در کوزه و ما تشنه لبان می گردیم یار در خانه و ما گرد جهان می گردیم. کلیدش دست خودتان هست، اگر متحد شوید، متفق شوید، زور هم نمی خواهد بزنید، یک جا و یک جهت کار کنید. اگر خودتان اختلاف دارید خب یکی پیروز می شود دوره قبلی دیدید که همین اختلاف بود پوچش کرد، دوره قبل تری باز کمک ندادند باز پوچ شد، دو دوره از کفتان رفت، اگر متحد شوید، هماهنگ شوید، خدا هم کمکتان می دهد.